Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti koronavirusning yangi «Omikron» shtammi tarqalishi sababli janubiy Afrika mamlakatlari uchun chegaralarni yopmaslikni so‘radi.
JSSTning Afrika bo‘yicha mintaqaviy direktori Matshidiso Moeti mamlakatlar sayohat cheklovlariga yo‘l qo‘ymaslik uchun ilmiy va xalqaro sog‘liqni saqlash standartlariga rioya qilishlari kerakligini aytdi, deya xabar beradi Associated Press.
«Bordi-yu cheklovlar joriy etiladigan bo‘lsa, ular haddan tashqari bo‘lmasligi, 190 dan ortiq mamlakatlarda tan olingan xalqaro sog‘liqni saqlash qoidalariga muvofiq ilmiy asoslangan bo‘lishi kerak», – dedi Moeti.
U, shuningdek, Janubiy Afrika Respublikasini (JAR) xalqaro sog‘liqni saqlash qoidalariga rioya qilgani va milliy laboratoriyasi «Omikron» variantini topishi bilanoq JSSTga xabar bergani uchun maqtadi.
Shunga qaramay, Isroil ikki haftaga chet elliklar uchun yopildi. Bir qator davlatlar esa Janubiy Afrika mintaqasi bilan aloqalarni chekladi.
Janubiy Afrika Respublikasi Prezidenti Matamela Siril Ramafosa bu cheklovlarni «butunlay asossiz» ekanligini aytgan.
«Safarni taqiqlash ilmiy asoslanmadi va bu shtamm tarqalishining oldini olishda samarali bo‘lmaydi. Sayohatni taqiqlash faqat iqtisodiyotga qo‘shimcha zarar keltiradi», – dedi u.

В ВОЗ призывают не закрывать границы из-за нового штамма коронавируса (видео)
Во Всемирной организации здравоохранения просят не закрывать границы для стран юга Африки из-за распространения нового штамма коронавируса «Омикрон».
По словам регионального директора ВОЗ в Африке Матшидисо Моэти, страны должны соблюдать научные и международные нормы здравоохранения, чтобы избежать ограничений на поездки, сообщает Associated Press.
«Если ограничения и будут введены, они не должны быть чрезмерными, а должны научно обосновываться в соответствии с международными медико-санитарными правилами, признанными более чем в 190 странах», - отметила Моэти.
Она также похвалила Южно-Африканскую Республику (ЮАР) за соблюдение международных медико-санитарных правил и информирование ВОЗ, как только ее национальная лаборатория обнаружила вариант Омикрон.
Тем не менее Израиль на две недели уже закрылся от иностранцев, а ряд стран ограничили сообщение с регионом Южной Африки.
Президент ЮАР Матамела Сирил Рамафоса назвал эти ограничения «полностью неоправданными».
«Запрет на поездки не является научно обоснованным, и он не будет эффективным для предотвращения распространения этого штамма. Единственное, что сделает запрет на поездки, - это нанесет дополнительный ущерб экономике», - считает он.