Malayziyaliklar Xorazm va Buxoroda kino tasvirga oladi
Malayziyaning «Aquila Emas Sdn Bhd» mediya kompaniyasi vakillari o‘zlarining O‘zbekistonga amalga oshirgan 10 kunlik tashrifi yakunlariga ko‘ra, o‘zbekistonlik sheriklari bilan hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzoladilar. Bu haqda Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Muzokaralar davomida birgalikda badiiy film tasvirga olish to‘g‘risida kelishuvga erishilgan. Suratga olish ishlari Xorazm va Buxoro viloyatlarining cho‘l manzaralari, qadimiy shaharlari va takrorlanmas me’morchilik obidalarida olib boriladi. Shuningdek, O‘zbekistonning madaniy-tarixiy merosi to‘g‘risida 6 seriyali turistik televizion dasturni yaratish ham rejalashtirilgan.
O‘zbekistonning Malayziyadagi elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, filmlarni tasvirga olish ishlari 2019-yilning boshiga belgilangan.
Badiiy film va turistik teleserial Malayziyaning yetakchi telekanallaridan biri TV2da praym-taym vaqtida efirga uzatiladi. 10 milliondan ortiq auditoriyaga ega ushbu kanalni nafaqat Malayziya, balki Singapur va Bruney hududida ham tomosha qiladilar.

Малазийцы будут снимать фильм в Хорезме и Бухаре
Меморандум о сотрудничестве с узбекскими партнерами подписан представителями малазийской медийной компанией «Aquila Emas Sdn Bhd» по итогам 10-дневного визита в Узбекистан. По информации Посольства нашей страны в Малайзии, которое организовало поездку делегации кинематографистов, съемки фильмов намечены на начало 2019 года, передает пресс-служба МИД Узбекистана.
В ходе состоявшегося визита проведены встречи с руководством Госкомтуризма, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, АО «Узбекфильм», других структур, а также хокимиятов Хорезмской и Бухарской областей, в том числе с ведущими местными телеканалами данных регионов.
В ходе переговоров достигнуты договоренности о создании совместного художественного фильма, съемки которого пройдут среди живописных пустынных и горных пейзажей, древних городов и неповторимых памятников архитектуры Хорезмской и Бухарской областей. Также запланировано создание 6-серийной туристической телевизионной программы о культурно-историческом наследии Узбекистана.
Художественный фильм и туристический телесериал будут транслироваться на одном из ведущих малазийских телеканалов TV2 в прайм-тайм. Данный канал, аудитория которого составляет более 10 млн. человек, смотрят на территории не только Малайзии, но и Сингапура и Брунея.