Ijtimoiy tarmoqlarda, un va non mahsulotlari narxi oshayotgani va narxlarning tez orada «o‘z joyiga qaytishi» haqidagi xabarlar tarqaldi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi mazkur xabarlar yuzasidan rasmiy munosabat bildirib, aholini un mahsuloti bilan ta’minlash maqsadida har yili O‘zbekistonda 8 mln tonna atrofida bug‘doy yetishtirilayotganini, talab esa taklifdan 4,4 foiz ortiqni tashkil etayotganini bildirdi.
Shuningdek, vazirlikka ko‘ra, sentyabr oyida hududlardagi dehqon bozorlaridagi narxlar o‘rganilgan va ulardagi chakana savdoda Rossiya va Qozog‘istonda ishlab chiqarilgan ayrim nomlardagi oliy va 1-navli unlar qadog‘iga qarab – 5 000 so‘mdan 7 500 so‘mgacha sotilayotgani, ulgurji savdoda esa – 5000 – 7 000 so‘mni tashkil etgani kuzatilgan.
«Bu narx o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 200-300 so‘mga oshganini (joylarda savdo rastalarida erkin narx belgilanishi oqibatida bundan ortiq darajada oshganini) ko‘rsatadi. Buning sabablaridan biri, Rossiya va Qozog‘istondan kirib kelayotgan mahsulot aylanmasi xorijiy valyutada amalga oshirilishi natijasi hisoblanadi.
Bundan tashqari, Qozog‘iston tomoni un tegirmonlarida mavsumiy texnik ko‘rik va sanitar tozalash ishlari uchun korxonalarini 15 kunga yopishi haqidagi e’lon ham mazkur sigmentda narx beqarorligini keltirib chiqaruvchi omillardan biri bo‘ldi. Bu har yili bo‘ladigan mavsumiy tebranish hisoblanib, o‘tgan yilning mos davrida ham ayni holat kuzatilgan. 20 kunlik hisobotda narxlar nafaqat o‘z joyiga qaytgan, balki, tushish tendensiyasini ham ko‘rsatgan. Buni bozorimizdagi vaziyat tahlili ham tasdiqlaydi», – deyiladi vazirlik izohida.
Bundan tashqari, vazirlikka ko‘ra, Qozog‘iston ichki bozorida ham narx oshgan va bu g‘alla o‘rimi boshlanayotgani bilan izohlanadi. Ya’ni o‘rimga qadar omborlarda qolgan bug‘doy sotuvda kamaygan. Bundan rossiyalik treyderlar ham foydalanib, vaqtinchalik imkoniyatlar darchasida narxlarni oshirdi.
Ammo Chikago birja bozorida kelgusi yil uchun g‘alla shartnomasining narxi ancha pasayib ketgan. Shunga qaramay, Qozog‘istonda o‘rim boshlanib, hosil yig‘ib olingach, narxlar barqarorlashishi prognoz qilinyapti. Ayni kunlarda noqulay ob-havo sharoiti tufayli o‘rim kechikmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan un mahsulotlarining ulgurji narxi, ayni kunlarda 4 000 – 4 500 so‘mni, chakana savdoda esa 5 000 – 6 000 so‘mni tashkil etmoqda.

В Минсельхозе дали официальный ответ о том, почему выросли цены на муку и хлеб в Узбекистане
В соцсетях появляются сообщения о том, что цены на муку и хлебобулочные изделия растут и скоро цены «вернутся на свои места».
В Минсельхозе дали официальный ответ на эти сообщения и сообщили, что для обеспечения населения мукомольной продукцией в Узбекистане ежегодно выращивается около 8 миллионов тонн пшеницы, а спрос превышает предложение на 4,4 процента.
В сентябре Минсельхоз изучил цены на фермерских рынках страны. На розничных рынках мука высшего и 1-го сортов производства России и Казахстана (марки «365 кун», «Турон», «Мутабар», «Олтин дон», «Макфа» и другие) реализуется от 5000 до 7500 сумов в зависимости от бренда, а оптовая цена — от 5000 до 7000 сумов. По данным министерства, цены выросли на 200−300 сумов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, но в некоторых магазинах цены могут быть выше за счёт свободного ценообразования.
«Одной из причин этого является тот факт, что оборот продукции, поступающей из России и Казахстана, осуществляется в иностранной валюте. Кроме того, одним из факторов, вызывающих ценовую нестабильность в этом сегменте, стало сообщение о том, что казахстанская сторона закроет свои предприятия на 15 дней для проведения сезонных технических осмотров и санитарных очисток на мукомольных предприятиях», — заявили в Минсельхозе.
Минсельхоз отметил, что это годовое сезонное колебание, и такая же ситуация наблюдалась в аналогичный период прошлого года. В 20-дневном отчёте цены не только стабилизировались, но и показали тенденцию к снижению. Это подтверждает и анализ ситуации на рынке Узбекистана, говорится в комментарии.
«Это правда, что на внутреннем рынке Казахстана цена выросла, и это объясняется началом сбора урожая зерна. То есть снизился объём продаж пшеницы, оставшейся на складах до сбора урожая. Этим воспользовались и российские трейдеры, которые повысили цены в окне временных возможностей», — заявили в министерстве.
При этом на Чикагской фондовой бирже цена зернового контракта на следующий год существенно упала. Тем не менее, прогнозируется, что после сбора урожая в Казахстане цены стабилизируются. Сбор урожая в эти дни задерживается из-за неблагоприятных погодных условий.
Оптовая цена муки, производимой в Узбекистане, составляет 4000−4500 сумов, а розничная — 5000−6000 сумов.