«Ko‘mir ta’minot»ning Toshkent viloyat filiali boshlig‘i qo‘lga olindi (video)
DXXning Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Departamentning viloyat boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda mazkur rahbar so‘ralgan pul mablag‘ini olgan vaqtida qo‘lga olindi.
Shuningdek, Toshkent shahrida yashovchi, muqaddam bir necha marotaba sudlangan, 1964 va 1982-yillarda tug‘ilgan 2 nafar shaxs firibgarlik yo‘li bilan qurilish ishlari bilan shug‘ullanuvchi tadbirkordan 20 ming AQSh dollarini olgan vaqtlarida ushlandi.
Ma’lum bo‘lishicha, ular Samarqand viloyatida joylashgan qishloq vrachlik punktlari va poliklinikalarni joriy ta’mirlash  uchun Hukumat qarorlari asosida budjet mablag‘lari ajratilishini aytib, o‘zlarining yuqori lavozimda ishlovchi tanishlari orqali 34 mlrd so‘mlik pudrat shartnomasini tadbirkorga tegishli MChJga to‘g‘ridan to‘g‘ri olib berishni va’da qilishgan. Keyinchalik esa mazkur  pudrat shartnomasi qiymatidan 8 foizini ulush sifatida berishini talab qilishgan.
Hozirda ikkala holat yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташобласти задержан начальник филиала компании по распределению угля (видео)
Сообщается, что начальник Ташкентского областного филиала ООО «Кумир таъминот», ранее судимый по статье Мошенничество, потребовал у гражданина 50 тысяч долларов взамен на содействие в трудоустройстве в качестве руководителя Сырдарьинского областного филиала данного предприятия, которое в настоящее время является вакантным.
Отмечается, что во время оперативного мероприятия начальник филиала был задержан при получении запрошенных им денежных средств.
Кроме того, сотрудники СГБ задержали 2 граждан 1964 и 1982 годов рождения, проживающих в городе Ташкенте, ранее неоднократно судимых. Они также были задержаны при получении $20 тыс. со стороны предпринимателя, занимающегося строительными работами.
Как выяснилось, данные граждане через своих высокопоставленных знакомых обещали передать предпринимателю контракт на 34 млрд сумов, предназначенные на текущий ремонт сельских врачебных пунктов и поликлиник, расположенных в Самаркандской области.
Сообщается, что данные средства будут выделены из бюджета на основании постановлений правительства.
После задержанные граждане потребовали у предпринимателя 8% от стоимости контракта в качестве доли.
В настоящее время по выявленным случаям в отношении указанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Ведется следствие.