O‘zbekiston 2025 yilda ham Afg‘onistonga elektr energiyasini sotadi
16 dekabr, dushanba kuni O‘zbekiston energetika vaziri hamda «O‘zenergosotish» kompaniyasi rahbari Jahongir Obidjonov Afg‘onistonning asosiy energiya ta’minlovchi – DABS (Da Afghanistan Breshna Sherkat) shirkati rahbariyati bilan uchrashdi.
Afg‘on kompaniyasi axborot xizmati xabariga ko‘ra, uchrashuvda DABS rahbari Abdul-Bori Umar va hamda «O‘zenergosotish» kompaniyasi rahbari Jahongir Obidjonov Afg‘onistonga 2025 yilda elektr energiyasini sotish to‘g‘risidagi shartnomani imzolagan.
Qayd etilishcha, Ushbu kelishuv ikki davlat o‘rtasida energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish va Afg‘onistonni barqaror elektr energiyasi bilan ta’minlashga qaratilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov bilan muzokaralar chog‘ida 500 kV «Surxon – Puli-Xumri» elektr uzatish liniyasi qurilishini boshlash masalasi muhokama qilindi.

Узбекистан продолжит поставки электроэнергии в Афганистан в 2025 году
Узбекистан продлил соглашение об экспорте электроэнергии в Афганистан на 2025 год, сообщила пресс-служба компании Afghanistan Breshna Shirkat (DABS).
На этой неделе Афганистан посетила узбекистанская делегация во главе с министром энергетики Журабеком Мирзамахмудовым. Глава Минэнерго провёл переговоры с гендиректором DABS Абдулом Бари Омаром.
По итогам встречи «Узэнергосотиш» и афганская компания DABS заключили соглашение о покупке электроэнергии (PPA) на 2025 год.
Стороны также провели «всесторонние и детальные» технические обсуждения строительства линии электропередачи мощностью 500 кВ из Узбекистана в Афганистан.