Shavkat Mirziyoyev MDHning «Faxriy nishon»i bilan taqdirlandi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 13-oktyabr kuni Bishkekda bo‘lib o‘tayotgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishi doirasida davlatlararo mukofot – MDHning «Faxriy nishon»i bilan taqdirlandi.
«Faxriy nishon»i Qirg‘iziston yetakchisi Sadir Japarov tomonidan topshirildi.
«Mirziyoyev do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, Markaziy Osiyo davlatlari va butun MDH davlatlari iqtisodiyotini barqaror rivojlantirishga beqiyos hissa qo‘shdi», – deydi Sadir Japarov.
Japarov, shuningdek, Mirziyoyevning MDH mamlakatlari integratsiyasiga qo‘shgan hissasi, hamdo‘stlik doirasida ishbilarmonlik aloqalari va har tomonlama samarali hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarini ham e’tirof etgan.
MDHning Faxriy nishoni MDHning oliy mukofoti sanaladi. U MDH Davlat rahbarlari kengashining 2002-yil 7-oktyabrdagi qarori bilan ta’sis etilgan. Bu mukofotga MDH mustahkamlanishida katta hissa qo‘shganlar loyiq ko‘riladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев награжден Почетным знаком СНГ
На проходящем 13 октября 2023 года в Бишкеке саммите глав государств СНГ Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев награжден Почетным знаком Содружества Независимых Государств, передает пресс-служба Исполнительного комитета СНГ.
Отмечено, что с инициативой награждения выступила Кыргызская Республика. Высшей награды Содружества Независимых Государств Шавкат Мирзиёев удостоен за вклад в развитие СНГ, укрепление дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества между государствами – участниками Содружества.
Глава Кыргызстана в рамках председательства страны в СНГ, вручая высокую награду, в своей речи поблагодарил лидеров стран за поддержание инициативы.