1-maydan rasmiy daromadi yetarli bo‘lmaganlarga ham ipotekaga uy olish imkoni yaratiladi
Joriy yil 1-maydan boshlab rasmiy daromadi yetarli bo‘lmagan aholiga ham ipoteka krediti olish imkoni yaratiladi. Bunda ularning to‘lov qobiliyatini aniqlashda bank kartasidagi aylanma, ijara, kommunal va boshqa xarajatlarga to‘langan pullari ham hisobga olinadi.
Bu haqda Prezident ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Davlat rahbari jumladan, qurilish hajmlarini o‘z vaqtida ta’minlash har bir viloyat iqtisodiy ko‘rsatkichlarining o‘sishiga katta turtki berishini ta’kidladi. Shu bois, aholi va quruvchilar uchun yangi yengillik va imkoniyatlar yaratiladi.Ya’ni, ipoteka krediti va subsidiya bilan ko‘proq aholi qamrab olinadi.
– dastlabki badalni ko‘proq to‘lagan fuqarolar bankdan arzonroq kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ladi;
– subsidiyaga ajratilgan mablag‘larni tezroq ishlatish uchun subsidiya xabarnomasining amal qilish muddati 12 oydan 4 oyga tushiriladi. Ya’ni, bu muddat qisqartirilishi orqali subsidiyadan ko‘proq aholi foydalanishi uchun imkoniyat yaratilayapti.
Shu bilan birga, 4 oy davomida sertifikatidan foydalanmagan fuqarolarga subsidiya olish uchun yana qayta murojaat qilish huquqi beriladi.

С 1 мая ипотечные кредиты будут выдавать и жителям с недостаточным официальным доходом
Под председательством Шавката Мирзиёева 5 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам и задачам реализации ипотечной программы на 2023 год, сообщает пресс-секретарь президента.
Президент отметил, что своевременное обеспечение объемов строительства придаст большой импульс росту экономических показателей каждого региона. Таким образом, для жителей и строителей будут созданы новые удобства и возможности.
В частности, больше людей будут охвачены ипотечными кредитами и субсидиями:
-с 1 мая получить ипотечный кредит смогут граждане с недостаточным официальным доходом. При определении их платежеспособности будут также учитываться деньги, уплаченные за оборот, аренду, коммунальные и другие расходы с банковской карты;
- граждане, уплатившие больший первоначальный взнос, смогут получить более дешевый кредит в банке;
- срок действия уведомления о субсидии будет сокращен с 12 до 4 месяцев в целях более быстрого использования средств, выделенных на субсидию.
При этом гражданам, не использовавшим сертификат в течение 4 месяцев, предоставляется право повторного обращения за субсидией.