Adliya vaziri Shvetsiya elchisi bilan hamkorlikni muhokama qildi
2019-yil 20-fevral kuni Adliya vaziri Ruslanbek Davletov rezidensiyasi Stokgolmda bo‘lgan Shvetsiya qirolligining Favqulodda va muxtor elchisi Ingrid Tersman bilan uchrashdi. Bu haqda Adliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Unda tomonlar qonun ijodkorligi jarayonini takomillashtirish, investitsiyalarni jalb etish, yuridik va davlat xizmatlarini ko‘rsatish (notariat) hamda mediatsiya va arbitraj orqali nizolarni hal etish, yuqori malakali yuridik kadrlarni tayyorlash sohalari bo‘yicha hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilishdi. Ikki tomonlama va ko‘p tomonlama formatlardagi munosabatlarning amaliy jihatlari bo‘yicha konstruktiv fikr almashildi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan jadal islohotlar jamiyat hayotining barcha sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar yaratayotgani qayd etildi. Shvetsiya elchisi Toshkentda 19-20 fevral kunlari O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi, BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi hamda mintaqa davlatlarining yetakchi tahliliy muassasalari hamkorligida tashkil etilgan «Markaziy Osiyoda o‘zaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar» mavzuidagi xalqaro konferensiyadagi taassurrotlari bilan o‘rtoqlashdi. Samimiy va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar o‘zaro manfaatlarni ifodalovchi boshqa masalalarni ham ko‘rib chiqishdi va munosabatlarni yanada rivojlatirish va mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Foto: Adliya vazirligi matbuot xizmati
Uchrashuv yakunida R. Davletov Shvetsiyalik hamkasblarini «Tashkent Law Spring» xalqaro yuridik forumida qatnashish uchun taklif etdi.
Ma’lumot uchun: I.Tersman O‘zbekiston va Shvetsiya kompaniyalari o‘rtasidagi savdo aloqalarini yo‘lga qo‘yish, shved kompaniyalarining O‘zbekistonda biznesni yuritish bo‘yicha taqdimoti, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalarini hal etishga yo‘naltirilgan O‘zbekiston-Shvetsiya biznes forumida ishtirok etish uchun Toshkentga tashrif buyurdi.

Министр юстиции встретился с послом Швеции
20 февраля 2019 года министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеция с резиденцией в Стокгольме Ингрид Терсман.
Стороны обсудили перспективные направления сотрудничества в сфере совершенствования нормотворческого процесса, привлечения инвестиций, оказания юридических и государственных услуг (нотариат), а также разрешения споров путем медиации и арбитража, подготовки высококвалифицированных юридических кадров. Состоялся конструктивный обмен мнениями по практическим аспектам развития отношений, в том числе в двустороннем и многостороннем форматах, сообщает Отдел по связям с общественностью Министерства юстиции.
Отмечалось, что реализуемые в Узбекистане динамичные реформы открывают новые возможности для углубления взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах общественной жизни.
Посол Швеции поделилась впечатлениями от участия в международной конференции «Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности», организованной Министерством иностранных дел Узбекистана при поддержке Регионального центра ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии и ведущих аналитических учреждений государств региона 19—20 февраля в Ташкенте.
На встрече стороны рассмотрели и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, выразив готовность в дальнейшем развитии и укреплении отношений.
В завершении встречи Р. Давлетов пригласил шведских коллег принять участие в международным юридическом форуме «Tashkent Law Spring».