Amir Temur shoh ko‘chasidagi ayrim binolar buzilishi mumkin
Yunusobod poytaxtni eng qulay qismida joylashgani uchun kredit olmasdan, o‘z sarmoyasini kiritib, ish o‘rni yaratishga intilayotgan tashabbuskorlar juda ko‘p. Lekin, ularni eng qiynaydigan masala – tumanda bo‘sh joy topish.
Masalan, Amir Temur shoh ko‘chasi so‘nggi yetti yilda tadbirkorlar uchun eng jozibador ko‘chaga, hududni o‘sish nuqtasiga aylandi. Lekin ko‘chani 6 kilometr qismida eskirgan qiyofadagi 3-4 qavatli 8 ta davlat idoralari joylashgan.
Bu binolarni yerosti avtoturargohi bor ko‘p qavatli savdo, xizmat va ovqatlanish ob’yektlari, ofis va mehmonxona shaklida qayta qurish sharti bilan loyihalar amalga oshirilsa, tadbirkorlar va ish o‘rinlari sonini ko‘paytirish mumkinligi qayd etildi.
Shunday loyihalarni bank filiallari o‘rnida hamda davlat tashkilotlari egallab turgan 24,5 gektar negizida ham amalga oshirish mumkin, deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.

В Ташкенте на проспекте Амира Темура могут снести старые здания госорганизаций
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 апреля на сессии кенгаша народных депутатов, предложил передать старые зданиях государственных учреждений в Юнусабадском районе для проектов предпринимателей. Об этом сообщает пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«Поскольку Юнусабадский район расположен в самой удобной части столицы, здесь много предпринимателей, которые пытаются создать рабочие места за счёт собственных инвестиций без привлечения кредитов». Но самый сложный вопрос для них — это найти место в районе, цитирует президента его пресс-секретарь.
Проспект Амира Темура за последние семь лет стал «самой привлекательной улицей для предпринимателей, точкой роста района». Однако на 6-километровом участке улицы расположены старые трёх- и четырёхэтажные здания восьми государственных учреждений, сказал Шавкат Мирзиёев.
Можно увеличить количество предпринимателей и рабочих мест, если реализовать на их месте проекты при условии реконструкции этих зданий в многоэтажные объекты торговли, услуг и питания, офисы и гостиницы с подземной автостоянкой, отметил он.
Такие проекты могут быть реализованы на месте филиалов банков и на базе 24,5 га площадей, занимаемых государственными организациями, сказал Шавкат Мирзиёев.