Amir Temur xiyobonidagi holat bo‘yicha IIBB qo‘shimcha ma’lumot berdi
Joriy yilning 13 iyul kuni taxminan soat 22.30 larda «Subo» nomi bilan tanilgan rossiyalik bloger Subxan Mamedov bilan uchrashish uchun poytaxtimizning Amir Temur hiyobonida 200 ga yaqin fuqarlar karantin cheklovlariga rioya etmasdan to‘planganligi haqida kuni kecha xabar berilgandi.
IIBBning dastlabki xabarida bloger Mamedov S. bilan profilaktik suhbat o‘tkazilgani, mazkur voqeada qonun buzilishi holatlari va tartibsizliklar yuz bermagani aytilgandi.
Bu holat jamoatchilik e’tirozini keltirib chiqardi. Qonun mahalliy blogerga ham, xorijiy blogerga ham barobar bo‘lishi kerakligini aytildi.
Shundan so‘ng, IIBB qo‘shimcha ma’lumot bilan chiqdi va bu safar boshqacharoq ma’lumot taqdim etdi.
Qayd etilishicha, mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar IIBB tomonidan o‘tkazilgan dastlabki tekshiruv natijasiga ko‘ra, 26 nafar fuqaro (shu jumladan S.Mamedov va uning kuzatuvchilari) karantin qoidalariga zid ravishda jamoat joyida tibbiy niqobsiz bo‘lganliklari uchun O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 54-moddasiga asosan ma’muriy javobgarlikka tortilgan, 83 nafar fuqaroga nisbatan hujjatlar rasmiylashtirish jarayonida, 9 nafar voyaga yetmagan shaxslarning ota-onasi bilan profilaktik suhbat o‘tkazilib, ogohlantirildi. Hozirda surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda.
«Kun.uz» nashrining yozishicha, rossiyalik blogerni O‘zbekistonda YPX xodimlari va hatto UZB-toifa raqamli mashinalar qo‘riqlab yurgan.

Блогер Subo и еще около ста человек будут оштрафованы за нарушение карантинных правил
По информации ГУВД города Ташкента, в отношении 26 человек, включая Субхана Мамедова и сопровождающих его людей, в связи с отсутствием медицинской маски в общественном месте, были составлены административные протоколы по признакам правонарушения, предусмотренного статьей 54 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. В отношении еще 83 лиц оформляются документы. Также предупреждены родители 9 несовершеннолетних, в позднее время оказавшихся участниками массового мероприятия.
Напомним, что ранее ГУВД сообщало о том, что с блогером была проведена профилактическая беседа. В сети эта информация вызвала бурную негативную реакцию. Свои мнения по этому поводу высказали блогеры, депутат Расул Кушербаев и глава попечительского совета Фонда масс-медиа Комил Алламжонов.
«Никакая страна не должна терпеть нарушение закона на своей территории, в том числе и от иностранцев, да ещё провожать их с почётом восвояси. Не должно быть такого и в Узбекистане. Закон должен работать четко и для всех одинаково», - написал Алламжонов.
Также не остался в стороне глава партии «Миллий тикланий» Алишер Кадиров, который назвал эту фан-встречу провокацией.