AQSh nega AstraZeneca vaksinasidan foydalanmayapti?
Reuters agentligiga bergan intervyusida Fauchi ushbu vaksina borasida hali ham aniq biror deya olmasligini ta’kidladi.
«Bu hali hal qilinishi kerak. Ammo men bir qator kompaniyalar bilan tuzilgan shartnomaviy munosabatlarni hisobga olgan holda bizda AstraZenecaga murojaat qilmasdan barcha ehtiyojlarimizni qondirish uchun yetarli miqdordagi vaksinalar bor, degan umumiy fikrga egaman», — dedi u.
Hozirda AQShda Pfizer/BioNTech, Moderna va Johnson & Johnson kompaniyalarining vaksinalari foydalanish uchun tasdiqlangan.
Bir qator Yevropa Ittifoqi mamlakatlari emlanganlarda tromboembolik asoratlardan so‘ng AstraZeneca preparatiga qarshi emlashni to‘xtatib qo‘yishdi. Yevropa regulyatori hodisalarni tekshirmoqda, uning natijalariga ko‘ra preparatni doimiy ravishda qo‘llash to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.

В США не видят необходимости в использовании вакцины AstraZeneca
Главный инфекционист США Энтони Фаучи заявил о том, что он не видит необходимости в использовании вакцины от компании AstraZeneca для борьбы с коронавирусной инфекцией в стране, независимо от того, одобрит ли её регулятор или нет.
В интервью агентству Reuters Фаучи отметил, что пока определённости с данной вакциной нет.
С этим ещё нужно определиться. Но у меня есть общее мнение, что, учитывая контрактные отношения, которые мы имеем с рядом компаний, у нас есть достаточный объём вакцин, чтобы удовлетворить все наши нужды, не прибегая к AstraZeneca, — сказал инфекционист.
В настоящее время в США одобрены к использованию вакцины от компаний Pfizer/BioNTech, Moderna и Johnson & Johnson.
Ряд стран Евросоюза приостановил вакцинацию препаратом от AstraZeneca после случаев тромбоэмболических осложнений у вакцинированных. Европейский регулятор проводит расследование инцидентов, по результатам которых будет вынесено решение о возможном продолжении использования препарата.