Ayol erkaklar futbol jamoasi o‘yinchisiga aylandi
Ellen Fokkema ismli futbolchi ayol Niderlandiyaning to‘rtinchi divizionidagi «Foarut» erkaklar jamoasi o‘yinchisiga aylandi. Bu haqda Qirollik futbol ittifoqi (KNVB) saytida xabar berilgan.
Tashkilot matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, 19 yoshli sportchining «Foarut» bilan shartnomasi tajriba sifatida imzolandi. Ta’kidlanishicha, bu qaror futbolda teng huquqlilikning rivojlanishiga yordam beradi.
Besh yildan beri jamoa bilan birga shug‘ullanayotgan Fokkema futbol ittifoqining qaroridan manun ekanligini bildirdi.
«Jamoadoshlarim ular bilan o‘ynashda davom etishim mumkinligini zo‘r ishtiyoq bilan qabul qilishdi», — deya ta’kidladi u.
Hozirgi kunda Niderlandiyada erkaklar va ayollar 19 yoshgacha bitta jamoada futbol o‘ynashi mumkin. Shundan so‘ng erkaklar A toifada o‘ynash uchun erkaklar klubiga o‘tishadi, ayollar esa B toifadagi ligada to‘p tepishlari mumkin.

Женщина станет игроком мужского футбольного клуба
Женщина-футболистка Эллен Фоккема станет игроком мужского клуба «Фоарут» из четвертого по силе дивизиона Нидерландов. Об этом сообщается на сайте Королевского футбольного союза Нидерландов (KNVB).
В пресс-службе организации заявили, что контракт 19-летней спортсменки с «Фоарутом» заключен в качестве эксперимента. Отмечается, что решение поможет развитию равноправия в футболе.
Фоккема рассказала, что с пяти лет тренируется вместе с командой и рада решению футбольного союза. «Мои партнеры по команде также с энтузиазмом отреагировали на то, что я могу остаться играть вместе с ними», — отметила она.
В настоящий момент в Нидерландах мужчинам и женщинам разрешено играть в одной команде до 19 лет, после чего мужчины переходят в мужские клубы для выступления на уровне категории А, а женщины могут играть в лигах категории Б.