15 aprel kuni Bosh prokuratura, IIV Yer resurslarini talon toroj qilinishini oldini olish bo‘limi va Departamentining Toshkent viloyati boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazildi.
Bo‘stonliq tumani hokimining tegishli qarori bilan «M.B.B.» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga 30 mln. AQSh dollari miqdorida investitsion loyihani amalga oshirish sharti bilan maktabgacha ta’lim muassasasi va savdo-maishiy xizmat ko‘rsatish majmualari qurilishi uchun 40 gektar yer maydoni ajratilgan.
Biroq, MChJ mansabdor shaxslari bugungi kunga qadar ushbu yer maydonida qurilish ishlarini amalga oshirmasdan «Elmurod» ismli shaxs orqali 3 mln. AQSh dollariga sotayotganligi haqida tezkor ma’lumot olingan.
Tadbir davomida, 40 gektar yer maydoniga egalik huquqi bo‘lmagan to‘rt nafar tadbirkor hamda Mirzo Ulug‘bek tumani hokimi yordamchisi fuqaro D.A.ga 3 mln. AQSh dollari evaziga sotishga kelishib, oldindan 180 ming AQSh dollarini avans sifatida olgan vaqtlarida ushlanganlar.
Mazkur holat yuzasidan Departamentining Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan 168 (Firibgarlik) va 28, 211 (Pora berish) moddalari jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Помощник хокима и его 4 сообщников задержаны при попытке продать землю за 3 млн долларов
15 апреля в ходе оперативного мероприятия, проведенного Генеральной прокуратурой совместно с МВД задержаны помощник хокима Мирзо-Улугбекского района Ташкента и 4 предпринимателей при попытке продажи земельного участка в Бостанлыкском районе Ташкентской области за 3 миллиона долларов.
Сообщается, что решением хокима Бостанлыкского района, обществу с ограниченной ответственностью «М.В.В.» был выделен земельный участок площадью 40 га под строительство дошкольного учреждения и торгового центра при условии реализации инвестиционного проекта стоимостью 30 миллионов долларов.
Была получена оперативная информация о том, что должностные лица общества не провели до сих пор никаких строительных работ и собираются продать землю за 3 миллиона долларов через некоего Элмурада.
В ходе мероприятия задержаны четверо предпринимателей, не имевших права собственности на 40 га земли, и помощник хокима Мирзо-Улугбекского района при получении аванса в размере 180 тысяч долларов от гражданина Д.А. из общей суммы.
Возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 28, 211 (дача взятки) Уголовного кодекса, Ташкентской областной прокуратурой проводятся следственные действия.