«Bu yerga qarsak uchun emas, ishlash uchun keldim» — Prezident sektor rahbarlarini tanqid qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Nukus shahrida Qoraqalpog‘istonni har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashi, shahar va tumanlari sektor rahbarlari, vazirlik va idoralar mutasaddilari ishtirok etmoqda.
Barcha soha va hududlarda, jumladan, Qoraqalpog‘istonda ham ijobiy sifat o‘zgarishlari ta’minlanmoqda. Birinchi yarim yillikda yalpi hududiy mahsulot 7,2 foizga, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish 5,4 foizga, qurilish ishlari hajmi 45 foizga o‘sgan.
Prezidentimiz hududda hali jiddiy muammolar ko‘pligini, sanoatni rivojlantirish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha ishlar yetarli emasligini ta’kidladi.
- Bu yerga qarsak uchun emas, ishlash uchun, xalqimiz ko‘zini ko‘rish uchun keldim, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Dunyoqarashini o‘zgartirmagan sektor rahbarlari oyog‘imizga kishan. Ishga kirgan bitta xotin-qizning baxtini tasavvur qilasizlarmi? Yoshlarni kim yetaklaydi, to‘g‘ri yo‘nalish beradi? Mo‘ynoq misolida ko‘rdilaringiz. Odamlarning ko‘zlarida «qilsa bo‘lar ekan-ku» degan nur bor. Lekin endi bu tarix. Hamma tumanlarda shunday o‘zgarishlar qilish kerak.
Birinchi yarim yillikda Qoraqalpog‘istonda sanoat ishlab chiqarish hajmi atigi 0,5 foizga o‘sgani, Taxtako‘pir, Shumanay, Nukus, Chimboy, To‘rtko‘l, Kegayli tumanlarida sanoat deyarli yo‘qligi tanqid qilindi. Xizmat ko‘rsatish, tadbirkorlik rivoji ham sustligi ko‘rsatib o‘tildi.
- Oxirgi uch yil mobaynida tub islohotlar natijasida ko‘plab sohalarni erkinlashtirdik, ularning rivojiga xalaqit bergan cheklovlarni bekor qildik. Qoraqalpog‘istonda ham har bir sektor rahbari cheklovlarni bekor qilaman, tadbirkorga xizmat qilaman, degan qoida, shior bilan ishlashi kerak, - deya ta’kidladi Prezident.

«Я приехал сюда не за аплодисментами» — Президент раскритиковал руководителей секторов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в городе Нукусе проходит совещание по всестороннему развитию Каракалпакстана. Об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
В мероприятии участвуют руководство Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, городских и районных секторов, ответственные лица министерств и ведомств.
Отмечалось, что позитивные сдвиги обеспечиваются во всех регионах нашей страны, в том числе в Каракалпакстане. В первом полугодии объем валового регионального продукта вырос на 7,2 процента, сельскохозяйственное производство возросло на 5,4 процента, объем строительных работ – на 45 процентов.
Президент подчеркнул, что в регионе сохраняются серьезные проблемы, работу по развитию промышленности и созданию рабочих мест нельзя назвать достаточной.
- Я приехал сюда не за аплодисментами, а чтобы работать, посмотреть, чем живет народ, - отметил Шавкат Мирзиёев. - Руководители секторов, не способные поменять свое мировоззрение, являют собой кандалы на наших ногах. Представьте себе, насколько счастлива женщина, получившая работу? Кто будет вести за собой молодежь, давать им правильное направление? Вы все увидели на примере Муйнака. Люди вдохновлены мыслью о том, что нам это по силам. «Можно же, оказывается!» читаешь по их воодушевленным глазам. Но это уже пройденный этап. Теперь мы должны обеспечить такие преобразования во всех районах.
Подвергнут критике тот факт, что в первом полугодии объем промышленного производства в Каракалпакстане вырос лишь на 0,5 процента, а в Тахтакупырском, Шуманайском, Нукусском, Чимбайском, Турткульском, Кегейлийском районах промышленность практически отсутствует. Указано также на слабое развитие сектора услуг и предпринимательства.
- В результате осуществленных за последние три года коренных реформ мы либерализовали множество сфер, упразднили ограничения, препятствовавшие развитию. И в Каракалпакстане руководители всех секторов должны взять за правило устранение барьеров, содействие предпринимателям, - отметил Президент.