Buxoro hokimi qabristonda majburiy mehnat bo‘lganiga isbot talab qildi
Eslatib o‘tamiz, «Troll.uz» blogi muallifi Umid Gafurov Buxorodagi qabristonni obodonlashtirishda majburiy mehnat holatlari kuzatilayotgani haqida videomurojaat yo‘llagan edi. O‘z navbatida O‘zbekiston Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi holat yuzasidan tekshiruv boshlanganini ma’lum qilgandi.
Buxoro viloyati hokimligi bunday xabarlarni «oldi-qochdi gaplar» deb baholadi va dalil hamda isbotlar keltirilishini so‘radi:
Xalqimizda «qaysi yurtning obodligini bilmoqchi bo‘lsang, bozori-yu mozoriga bor», degan naql bor. Bu naqlda bozor – turmush, mozor – ma’naviyat belgisini bildiradi. Zero, mozor marhumlarning mangu qo‘nim topgan maskani bo‘lsa, bozor tiriklikning yashash manbai sanaladi. Shu ma’noda aytganda, qabristonlarni, muqaddas ziyoratgoh va qadamjolarni ziyorat qilish, boqiy dunyoga safar qilgan yaqinlarimiz qabrlaridan xabar olish, haqlariga Qur’on-tilovat qilish, marhumlar yotgan joylarni obod va ozoda saqlanishiga e’tibor qaratish har bir inson uchun ham qarz ham farzdir.
Shundan kelib chiqib, bundan qariyb bir oy muqaddam Buxoro shahridagi «Hazrati imom» qabristonida keng ko‘lamli qurilish-ta’mirlash ishlari boshlangan edi. So‘nggi kunlarda esa ijtimoiy tarmoqlarda qabristondagi obodonlashtirish va turli qurilish ishlariga shahardagi mavjud tashkilotlar, jumladan, ta’lim tizimi, tibbiyot muassasalari, mahalla fuqarolar yig‘inlari xodimlari va harbiy qism askarlari majburiy jalb qilinayotgani haqida xabarlar «bolaladi». Voqealar rivoji aslida qanday tus olgani yuzasidan Buxoro shahar hokimi Karim Kamolovga murojaat qildik.
— Mahallalar qiyofasini yangilash maqsadida qabul qilingan «Obod mahalla» dasturi doirasida «G‘afur G‘ulom» mahallasi hududi ham obodonlashtirilmoqda. «Hazrati Imom» qabristoni ayni shu hududda joylashgan. Viloyat rahbari boshchiligida olib borilgan o‘rganishlar jarayonida mazkur qabristondagi abgor holat ham e’tibordan chetda qolmadi. Shu joyning o‘zida mutasaddilarga qabriston devorlarini qaytadan tiklash, yo‘laklarni ta’mirlash, sag‘analar atrofini tartibga keltirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shundan so‘ng ishga kirishildi. Bu ishga, albatta, qurilish tashkilotlari, obodonlashtirish boshqarmasi ishchi-xodimlari jalb qilingani rost. Qolaversa, mahalliy budjetdan 500 million so‘m mablag‘ ham ajratib berildi. Bundan tashqari, imom-xatiblar, yoshi ulug‘ insonlar tomonidan namozlarda, ma’raka-mavridlarda ezgu ishga bosh qo‘shishga chaqiriqlar qilindi. Buxoro shahrida yashovchi aholi orasida ko‘pchilikning qavmi-qarindoshi shu yerda dafn etilganligi bois ularga ham da’vatlar bo‘ldi. Ammo biror korxona-tashkilot xodimlariga tazyiq o‘tkazilib, biror jazo qo‘llash tahdidi ostida mehnatga jalb qilingani yo‘q.
Shu o‘rinda O‘zbekiston bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyevning 1 avgust kuni Xalqaro press-klubning O‘zbekistonda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashning yangicha tizimiga bag‘ishlangan majlisidagi iqtibosiga e’tiboringizni qaratmoqchimiz.
«Hashar xalqimizning qadimiy urf-odatlaridan hisoblanadi. Qo‘ni-qo‘shni, qarindoshlar yoki bir mahalla ahlining uy qurish, bog‘ barpo etish yoki ko‘cha-ko‘yni tartibga solish uchun birlashish amaliyoti xalqimiz madaniyatining bir qismi sanaladi. Hashar — har doim bayram, o‘zaro ko‘maklashish, qiyinchiliklar qarshisida jipslashish va birgalikda ularni yengib o‘tishidir. Lekin, masalan, erta tongdan shifoxona yoki maktab xodimlarini ularning roziligini so‘ramasdan avtobusga solib, avtoyo‘llar bo‘yidagi hududlarni supurishga olib ketish — bu hashar emas, balki majburiy mehnatdir. Undan ham yomoni bu kabi «hasharlar»da qatnashishdan bosh tortgani uchun xodimlarga nisbatan ishdan bo‘shatish darajasigacha intizomiy choralar ko‘rilishidir» — degandi vazir o‘shanda.
Endi o‘zingiz o‘ylang. Ota-bobolari yotgan muqaddas qadamjoni obod qilishga ozmi-ko‘pmi hissa qo‘shish qadimiy urf-odat emasmi?! Ayting-ayting, bu ish milliy madaniyatimizga qachondan yot tushunchaga aylandi?! Yoki bugun ijtimoiy tarmoqlarda bong urayotganlarning qaysi biri «Hazrati Imom» qabristonida erta azonda maktab, bog‘cha, shifoxona va boshqa soha xodimlarining, vazir aytmoqchi, rozi-rizoligi olinmasdan avtobusga solib, mehnatga majburlanganini ko‘ribdi? Qani dalil, qani isbot? Yozilganlarning, aytilganlarning bari oldi-qochdi gaplar, o‘z-o‘ziga «qahramon» yasab olishdan boshqa narsa emas. Alalxusus, bugun Buxoroda boshlagan ulkan bunyodkorliklar, o‘zgarish va yangilanishlar shiddati bir dam susaygani yo‘q. Yurtni obod, xalqni shod qilishga qaratilgan sa’y-harakatlarga, shu ishga kechani kecha, kunduzni kunduz demay, mehnat qilayotganlarga Alloh yordir. Biz esa mavzuga yana qaytamiz, – deyiladi Buxoro viloyati hokimligi axborotida.

Хокимият Бухарской области попросил доказать принудительный труд на кладбище
1 августа автор блога Troll.uz Умид Гафуров сообщил, что местные власти уже больше месяца привлекают бюджетников и военнослужащих к работам по благоустройству на кладбище «Хазрати Имам» в Бухаре. Позже он добавил, что банки заставляют каждый день организовывать питание для работников. Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана сообщило о начале проверки.
Хокимият Бухарской области назвал сообщения о привлечении бюджетников к принудительному труду «россказнями» и потребовал доказательств, передает Газета.uz.
«У народа есть такая поговорка: „Если хочешь узнать, насколько благоустроена страна, сходи на базар и кладбище“. Поскольку кладбище — это место захоронения мертвых, а базар — источник средств к существованию. В этом смысле обязанность и долг каждого человека — это посещать могилы, священные места и места поклонения, навещать могилы наших близких, странствующих в ином мире, читать Коран и содержать места захоронения в чистоте и порядке», — говорится в сообщении администрации на странице хокима области Уктама Барноева в Facebook.
Хокимият подтверждает, что на протяжении месяца ведутся масштабные работы по реконструкции кладбища «Хазрати Имам». Для этого из местного бюджета выделено 500 млн сумов.
Хоким Бухары Карим Камолов прокомментировал сообщения о том, что к принудительному труду — благоустройству и другим работам — на кладбище были привлечены военнослужащие, работники медицинских учреждений, системы образования и представители махаллей.
«В рамках программы „Обод махалла“ благоустраивается и махалля Гафура Гуляма. Кладбище „Хазрати Имам“ находится на этой территории. Ни один работник предприятий и организаций не был привлечен к труду под давлением или угрозами», — отметил глава городской администрации.
Пресс-служба Бухарской области сослалось на речь министра занятости и трудовых отношений Шерзода Кудбиева о хашаре, чтобы обосновать свою позицию.
«Хашар является древним обычаем нашего народа, — сказал он. — Практика, когда соседи и родственники или жители одной махалли объединяются для того, чтобы построить дом, посадить сад или привести в порядок улицу, является частью культуры нашего народа. Однако, когда, к примеру, сотрудников поликлиники или школы рано утром, не спрашивая их согласия, грузят в автобусы и везут подметать территорию вдоль автомагистрали, — это не хашар, а принудительный труд», — отметил глава Минтруда.
Хокимият потребовал доказательства принуждения людей к труду.
«Теперь сами подумайте. Небольшой вклад в благоустройства священного места захоронения наших предков — разве это не древняя традиция или обычай? Скажите-ка, когда это дело стало чужеродным нашей культуре?! Кто из кричащих в социальных сетях видел, чтобы с утра сотрудников поликлиники или школы рано утром, не спрашивая их согласия, грузят в автобусы и везут на принудительный труд? Где факты, где доказательства? Все, что было сказано и написано, это россказни, попытка сделать себя героем», — считают в администрации.
«В Бухаре сегодня интенсивность начатых масштабных работ по строительству и обновлению не замедлялась ни на миг. Бог в помощь тем, кто работает день и ночь, прилагает усилия, чтобы сделать страну процветающей и обрадовать людей. Мы вернемся к теме снова», — резюмировали в хокимияте.