Bosh prokuratura tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida Romitan tumanida o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida, hududda joylashgan 5 ta arxeologiya yodgorligiga turli sabablarga ko‘ra jami 291,4 mlrd. so‘mlik jiddiy shikast yetkazilganligi aniqlandi.
Xususan, noqonuniy qazish va buzish ishlari olib borilganligi sababli, o‘rta asrlarga oid «Tepa 9» arxeologiya merosi ob’yektiga 269,6 mlrd. so‘mlik, «Qalai Mullabektepa» yodgorligiga 19,7 mlrd. so‘mlik, «Amirtepa» yodgorligiga 1,1 mlrd. so‘mlik, «Xo‘ja Haqqitepa» yodgorligiga 832 mln. so‘mlik va «Tepa-5» yodgorligiga 202 mln. so‘mlik zarar yetkazilgan.
Buxoro viloyat prokuraturasi xabariga ko‘ra, aniqlangan holatlar yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Бухаре из-за незаконных раскопок повредили 5 памятников почти на 300 млрд сумов
Сотрудники Генеральной прокуратуры совместно с Агентством культурного наследия в ходе изучения археологических объектов Бухарской области выявили поврежденные памятники. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
В частности, в Ромитанском районе из-за незаконных сносов и земляных работ серьезно повреждены 5 археологических памятников на общую сумму 291,4 млрд сумов.
Больше всего пострадал средневековый объект «Тепа-9», ему нанесен ущерб в 269,6 млрд сумов.
Повреждения, нанесенные археологическому памятнику «Калаи Муллабектепа», оценивается в 19,7 млрд сумов. Памятнику «Амиртепа» нанесен ущерб в 1,1 млрд сумов, объекту «Хужа Хаккитепа» - 832 млн сумов и в 202 млн сумов оценен ущерб, нанесенный археологическому объекту «Тепа-5».