45 yoshli J.S. Romitan tumanida yashovchi, 32 yoshli E.E.ning ishonchiga kirib, unga quruvchilik faoliyati bilan shug‘ullanishini, Buxoro shahri hududida ko‘p qavatli uylar qurayotganini aytib, 2019 yilning iyun oyidan avgust oyiga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida, E.E.ga tegishli savdo do‘konidan jami 182.500.000 so‘mlik metall mahsulotlarini olgan. Firibgarlikda gumondor shaxs ushbu metall mahsulotlarning pulini to‘lamasdan, boshqa shaxslarga sotib, pullarni o‘z ehtiyojlariga ishlatib yuborganligi aniqlandi.
Mazkur holat yuzasidan Buxoro viloyati huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. J.S., shu modda bilan ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, «qamoqqa olish» tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Задержан мошенник-застройщик, обманувший жителя Ромитана на 182 млн. сумов
В Бухарской области 45-летний Ж.С. сообщил жителю Ромитанского района 32-летнему Э.Э., что занимается строительной деятельностью и строит на территории города Бухары многоэтажные дома. Войдя в его доверие с июня 2019 года по август 2019 года из торгового пункта в Ромитанском районе, принадлежащего Э.Э. завладел железными строительными материалами на сумму 182.500.000 сум, перепродал стройматериалы другим лицам, вырученные деньги истратил на свои нужды. Об этом сообщает Следственный департамент при МВД.
По данному факту Следственным управлением при УВД Бухарской области возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество), Ж.С, привлечен в качестве обвиняемого и в отношении него избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».