«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi tomonidan Buxorodagi tabiiy gaz qazib chiqarilishi va geologiya ishlari holati o‘rganildi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Buxoro viloyati hududida joylashgan tabiiy gaz quduqlari faoliyati, geologiya ishlarining borishi holati o‘rganildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ bo‘yicha 2021 yilga mo‘ljallangan maxsus dastur ishlab chiqilib, unga asosan Ustyurt, Buxoro, Qashqadaryo va Farg‘ona regionlarida 3D seysmik ishlarini bajarish, yangi quduqlarni burg‘ilash va uglevodorod zaxiralarini ko‘paytirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2020 yilning iyul oyida Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi mutaxassislarning takliflariga asosan Buxoro viloyatida joylashgan G‘arbiy Tegirmon konida yangi 6-sonli quduqni burg‘ilash ishlari boshlangan edi.
Yangi quduqni burg‘ilash orqali ushbu konda qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash, uning neft va gaz chegaralarini kengaytirish, yangi qatlamlarni topish va ularning istiqbollarini o‘zlashtirish kabi vazifalarni bajarish maqsad qilib olinib, o‘tgan qisqa vaqt oralig‘ida «G‘arbiy Tegirmon» 6-sonli qudug‘i 2860 metr chuqurlikka, yura davrining chuqur qismigacha burg‘ilandi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» tomonidan 6-sonli quduqni burg‘ilash jarayonlari joyiga chiqqan holda batafsil o‘rganib chiqildi.
Xususan, 2810 metr chuqurlikdan 9 metr hajmdagi tog‘ jinsi namunalari olinib, kern chiqarish qo‘rsatkichlari 100 foizga yetkazilganligi hamda ularning mahsuldorligiga doir masalalar keng muhokama qilindi.
Boshqaruv raisi joylardagi rahbar va mutaxassislarga ushbu quduqdan kutilayotgan natijalarning juda muhim ekanligi, bu orqali nafaqat «G‘arbiy Tegirmon» koni, balki uning 3000 metrdan ortiq chuqurligida yangi zaxiralarni aniqlash imkoniyatlari mavjudligi ta’kidladi.
Ushbu tadbirlarni mukammal amalga oshirish maqsadida «O‘zneftgaz burg‘ilash ishlari» MChJ tomonidan barcha imkoniyatlar yaratilib barcha zarur material-texnik jihozlar shay holatga keltirilgan.
«G‘arbiy Tegirmon» 6-sonli quduqdan olinadigan natijalar ushbu hududdagi ishlarni nafaqat jadallashtirish, balki kengaytirish uchun asos bo‘lib xizmat qilishi, yangi istiqbolli yo‘nalishlarni ochib berishi hamda Respublika bo‘yicha uglevodorod zaxiralarini ko‘paytirish uchun keng va yangi imkoniyatlarni yaratishi ko‘rsatib o‘tildi.
O‘rganish jarayonida «O‘zlitineftgaz» AJ mutaxassislari tomonidan «G‘arbiy Tegirmon» 6-sonli qudug‘ini burg‘ilash uchun zarur loyiha va smeta-hujjatlarining mukammal darajada ishlab chiqilganligi, ularda burg‘ilash tezligini oshirish maqsadida yangicha talab va yondashuvlar taklif etilayonganligi, bunda asosiy e’tibor yakuniy natijaga, ya’ni tabiiy gaz mahsulotini olishga qaratilayotganligi alohida qayd etildi.
«O‘zlitineftgaz» AJ mutaxassislarining bu boradagi tajribalarini boshqa quduqlarda ham birgalikda tadbiq etishga kelishib olindi.
Shu bilan birga, Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi va «O‘zlitineftgaz» AJ birgalikda, yangi quduqlardan maxsulot qazib chiqarishni tashkil etish va bu borada tayyorgarlik ishlarini jadallashtirish, konlarning ustki qismini jihozlash bo‘yicha yangi takliflarni, shuningdek, «G‘arbiy Tegirmon» konidagi gaz uzatish tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha qo‘shimcha loyihalarni joriy etish masalalari ko‘rib chiqilib mutaxassislarga zarur ko‘rsatmalar berildi.
O‘rganish yakunida yangi quduqda o‘rnatilgan uskuna va jihozlarning sozlik holati, ish jarayonlarining tashkil etilishi hamda ishchi-xodimlar uchun yaratilgan sharoitlar ko‘zdan kechirildi.
Hozirda «G‘arbiy Tegirmon» konining chuqur yer osti qatlamlarini o‘rganish va uning geologik-iqtisodiy parametrlarini aniqlash maqsadida 6-sonli quduqni burg‘ilash ishlari davom ettirilmoqda.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления изучил состояние добычи природного газа и геологических работ в Бухаре (фото)
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучили деятельность газовых скважин в Бухарской области, и состояние геологических работ.
По данным АО «Узбекнефтегаз», разработана специальная программа на 2021 год, на основе которой предпринимается ряд мер по проведению 3D сейсмических работ в Устюртской, Бухарской, Кашкадарьинской и Ферганской областях, бурению новых скважин и увеличению запасов углеводородов.
В частности, в июле 2020 года по предложениям специалистов во главе с Мехриддином Абдуллаевым было начато бурение новой 6-й скважины на месторождении Западная мельница, расположенном в Бухарской области.
Бурение новой скважины направлено на выявление дополнительных запасов на этом на месторождении, расширение её нефтегазовых границ, поиск новых пластов и освоение их перспектив, и за последний короткий промежуток времени «Западная мельница» 6-я скважина пробурена на глубину 2860 метров, глубокая часть юрского периода.
Рабочая группа во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым детально проинспектировала процесс бурения скважины №6.
В частности, было отобрано 9 метров горных пород с глубины 2810 метров, выработка керна доведена до 100%, широко обсуждались вопросы, связанные с их продуктивностью.
Председатель правления подчеркнул важность ожидаемых результатов от этой скважины, которая позволит выявить не только месторождение «Западная мельница», но и новые запасы на глубине более 3000 метров.
Для безупречного выполнения этих работ было создано и введено в эксплуатацию все необходимое материально-техническое оснащение ООО «Буровые работы Узнефтегаза».
Было отмечено, что результаты скважины №6 «Западная мельница» послужат не только для ускорения, но и для расширения работ в регионе, для открытия новых перспективных участков и создания огромных и новых возможностей для увеличения запасов углеводородов в Республике.
В ходе исследования специалистами АО «Узлитинефтегаз» была разработана необходимая проектно-сметная документация на бурение скважины № 6 «Западная мельница», в которой предложены новые требования и подходы к увеличению скорости бурения с акцентом на конечный результат то есть на получение продукта природного газа.
Достигнута договоренность о совместном применении опыта специалистов «Узлитинефтегаза» и на других скважинах.
При этом Мубарекское нефтегазодобывающее управление и АО «Узлитинефтегаз» совместно выдвинули новые предложения по организации добычи из новых скважин и ускорению подготовительных работ, оборудованию верхней части месторождений, а также модернизации газотранспортных магистралей.
На «Западной Мельнице» рассмотрены вопросы внедрения дополнительных проектов и даны необходимые указания специалистам.
В конце исследования было рассмотрено состояние оборудования и сооружений, установленных в новой скважине, организация рабочих процессов и условия, созданные для рабочих.
В настоящее время с целью изучения глубоких подземных пластов месторождения «Западная мельница» и определения его геолого-экономических параметров продолжается бурение 6-й скважины.