Chigirtka bosqini: vazirlik Qashqadaryodagi ahvol haqida bayonot berdi
Qashqadaryo viloyati, Kitob tumanida chigirtkalar ko‘payib, katta zarar keltirayotgani bo‘yicha xabar tarqaldi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda “Kitob tumanidagi chigirtka muammosi nega mas’ullar e’tiborini tortmayapti?“ sarlavhasi ostida tarqalgan xabarlar yuzasidan quyidagilarni ma’lum qilgan:
Bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi Chigirtka va tut parvonasiga qarshi xizmati tomonidan chigirtkaga qarshi kurashish ishlari olib borilmoqda.
Jumladan, Qashqadaryo viloyatining Kitob tumanida tarqalgan chigirtka marokash chigirtkasi bo‘lib, havo harorati 10 darajadan yuqori bo‘lganda tuxumidan yorib chiqadi.
«Marokash» chigirtkalarining mahalliy chigirtkalardan farqi shundaki, ular yo‘lida uchragan, ko‘karib chiqqan har qanday o‘simlikni nobud qiladi. Shu bois qishloq xo‘jaligining barcha ekinlariga jiddiy zarar yetkazadi.
Xususan, joriy yil respublikada zararli chigirtkalarning 574,8 gektar maydonda kimyoviy ishlov o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, Qashqadaryo viloyatidagi ushbu maydon hajmi 115 ming gektarni tashkil etadi. Bugungi kunda 31,9 ming gektar (Kitob tumanining o‘zida 340 gektar) yerda zararli chigirtkalarga qarshi kimyoviy ishlovlar o‘tkazildi.
Aniqlanishicha, ushbu holat bo‘yicha viloyatda birorta joy qizil hududga o‘tmagan. Chigirtkalar aniqlangan joylar qishloq xo‘jalik ekinlari ekilgan hududdan ancha olisda ekanligi va xavotirlanishga hojat yo‘qligini ma’lum qilamiz. Ammo hozirdan bartaraf etish choralari ko‘rilmasa, ertaga katta talafot olib kelishi mumkin. Boisi bitta «Marokash» chigirtkasi o‘zidan 150-160 tagacha nasl qoldirish qobiliyatiga ega. Bu esa kelasi yil uchun katta xavf bo‘lishi tayin. Chigirtkaning yana bir xavfli jihati u shamolga qarshi harakatlanib, 300 kilometrgacha bo‘lgan masofani bosib o‘tish imkoniga ega, deyiladi vazirlik xabarida.

Минсельхоз борется с саранчой в Кашкадарьинской области
Пресс-служба Министерства сельского хозяйства отреагировала на жалобы фермеров в Китабском районе Кашкадарьи.
Регион страдает от нашествия саранчи, и местные жители выразили обеспокоенность по поводу того, что власти не обращают на проблему должного внимания.
Марокканская саранча распространяется при температуре воздуха выше 10 градусов. Нашествие уничтожает любое зеленое растение на своем пути в Китабском районе. Это наносит значительный  ущерб сельскому хозяйству.
Минсельхоз отметил, что ситуация находится под контроем и Китабский район не входит в «красную зону» опасности.  В текущем году запланирована обработка 574,8 тысяч гектаров, из которых 340 гектаров приходятся на Китабский.
"Места обнаружения саранчи находятся далеко от посевов сельскохозяйственных культур и беспокоиться не стоит. Но если сейчас не принять меры по исправлению ситуации, завтра это может привести к огромным потерям. Потому что одна особь марроканской саранчи способна оставить до 150-160 потомков. Еще одним опасным аспектом является то, что этот подвид саранчи может преодолевать расстояние до 300 километров, двигаясь против ветра, " — сообщили в Минсельхозе.
Борьба с саранчой находится под наблюдением специалистов МЧС, которые определили районы с высоким риском распространения насекомых.