Chilonzordagi «Ippodrom»da otlar ochlikdan o‘layotgani aytildi. Holat nazoratga olingan
Bir muddat avval «Mehr va Oqibat» Hayvonlarni muhofaza qilish jamiyati Toshkent shahri Chilonzor tumanida joylashgan Otchopar (xalq tilida «Ippodrom»)dagi otlarning ochlik sabab nobud bo‘layotgani aytilgan videotasvirni tarqatdi.
Mazkur holat yuzasidan Chilonzor tumani huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘limi va Milliy gvardiya tomonidan tekshiruv o‘tkazilib, unda hayvonlarni xavfli vaziyatda qoldirilishi oqibatida ikki bosh otning nobud bo‘lgani, qolgan otlarning holsizlik holatiga kelib qolishi sabablari o‘rganilgan.
Yakuniy tekshiruv natijalariga ko‘ra, otlarning holsizlanishi va nobud bo‘lishida aybdor bo‘lgan shaxslar – 1958-yilda tug‘ilgan S.A. va 1958-yilda tug‘ilgan U.A.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 111-moddasi, 1-qismi (Hayvonlarga nisbatan shavqatsiz munosabatda bo‘lish)da nazarda tutilgan huquqbuzarlik bo‘yicha bayonnomalar rasmiylashtirilgan. Ularning har biriga 900 ming so‘mdan jarima ham solingan.
«Shu bilan birga, Otchopar rahbariyatini almashtirish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda», – deyiladi xabarda.

В Ташкенте оштрафовали лиц, виновных в гибели лошадей на Ипподроме
Некоторое время назад в социальных сетях распространились сообщения о том, что на ипподроме в Ташкенте погибают лошади. Приют «Хаёт» и Общество защиты животных «Mehr va oqibat», в частности, сообщили, что лошади умирают от голода, кроме того, за ними не было надлежащего ухода.
Национальная гвардия ранее сообщила, что ветеринары и волонтёры, а также представители силового ведомства выехали на место, где расчистили вольеры и начали лечение лошадей.
Сегодня, 14 февраля, пресс-служба Нацгвардии заявила, что по факту оставления животных в опасной ситуации, приведшей к гибели двоих и измождённому состоянию остальных лошадей (по данным приюта «Хает», спасти удалось 14 животных), была проведена проверка.
Как отметили в Нацгвардии, выяснилось, что ипподром сдавал загоны для лошадей частным заводчикам. Хозяин лошадей, по данным ОЗЖ, сообщил, что болел и у него не было средств на уход за животными.
В отношении лиц, виновных в истощении и гибели лошадей — С. А., 1958 года рождения, и У. А., 1959 года рождения, — составлены протоколы о правонарушении, предусмотренном частью 1 статьи 111 (Жестокое обращение с животными) Кодекса Узбекистана об административной ответственности.
На каждого из них наложен штраф в размере 900 тысяч сумов. Кроме того, решается вопрос замены руководства ипподрома, подчеркнули в Нацгвардии.