Davlat kadastrlar palatasi mansabdori ushlandi
Avvalroq DXX tomonidan Toshkent shahri va qator viloyatlarda noqonuniy yer sotish holatlariga chek qo‘yilgani haqida xabar berilgandi.
Qayd etilishicha, Jomboy tumanida yashovchi, 1999 y.t. shaxs ham Davlat kadastrlar palatasining mazkur tumandagi filiali xodimi bilan kelishgan holda, hokimlik zaxirasida bo‘lgan 25 sotix bo‘sh yer maydonini xaridor nomiga rasmiylashtirib berish evaziga 24 ming AQSh dollari olgan vaqtlarida ushlandi.
Davlat kadastrlar palatasining Jizzax viloyatidagi tuman filiallaridan birining rahbari mahalliy fuqaroning yashash xonadoni yonida joylashgan 38 sotix yer maydonini auksion orqali sotib olishda ko‘maklashish va kadastr hujjatlarini rasmiylashtirib berish evaziga undan 6,5 ming AQSh dollari miqdorida pora talab qiladi.
DXX hamda Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmalari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda mazkur mansabdor shaxs so‘ralgan pul mablag‘idan 6 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ushlandi.
Sirdaryo tumanida yashovchi, 1992 y.t. fuqaro ham o‘zganing ishonchiga kirib, Guliston tumani hokimligi zaxirasida bo‘lgan 6 sotix yer maydonini kadastr tizimidagi tanishlari orqali uning nomiga rasmiylashtirib berish evaziga 4 ming AQSh dollari olgan vaqtida DXX va IJQK Departamenti xodimlari tomonidan ushlandi.

Сотрудник Палаты государственного кадастра задержан за взятку
СГБ провела ряд оперативных мероприятий, в ходе которых были задержаны лица, обещавшие за денежное вознаграждение оказать содействие в получении земельных участков.
23-летний житель Джамбайского района и сотрудник филиала Палаты государственного кадастра были задержаны при получении 24 тысяч долларов за оформление 25 соток земли, находящихся в резерве.
Руководитель одного из районных филиалов Палаты государственного кадастра в Джизакской области потребовал 6,5 тысяч долларов в обмен на содействие в покупке 38 соток земли на аукционе и оформление кадастровых документов.
Сотрудники СГБ и регионального отдела Департамента при Генпрокуратуре задержали чиновника при получении 6 тысяч долларов из требуемой суммы.
Гражданин 1992 года рождения, проживающий в Сырдарьинской области, в обмен на оформление 6 соток земли из резерва хокимията Гулистанского района через знакомых в кадастровой системе, потребовал 4 тысяч долларов. Он был задержан сотрудниками СГБ и Департамента при получении 4 тысяч долларов.
Напоним, ранее сообщалось о задержании сотрудника Центра при хокимияте Ташкента за взятку в размере 42 тысяч долларов, которых он получал в качестве аванса от 420 тысяч долларов.