Erkinjon Turdimov: «O‘n kun ishga piyoda qatnayman»
Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov viloyatdagi davlat organlari rahbarlari 11-noyabrdan 21-noyabrga qadar ishga piyoda yoki jamoat transportida kelib ketishini taklif qildi. Bu haqda O‘zA xabar bermoqda.
Qayd etilishicha, bu davlat rahbarining 2020-yil 30-oktyabrdagi «Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni  ijrosi yuzasidan dastlabki harakat bo‘ladi.
«Men o‘zim shu tartibda ishga kelib-ketaman, xizmat mashinam hokimiyatda turadi. Kun davomida biror bir tumanga chiqadigan bo‘lsam, mashinadan foydalanaman. Kechqurun yana mashinani hokimiyat garajida qoldirib, uyga piyoda yoki jamoat transportida ketaman. Bu, avvalo, salomatligimiz uchun, qolaversa, aholiga shaxsiy ibratimiz bo‘ladi», — degan Erkinjon Turdimov.
Shuningdek, rahbarlar piyoda yoki jamoat transportida yursa, ko‘proq odamlar orasida bo‘lishi, joylardagi real holatdan xabardor bo‘lishini ta’kidlab, bu tashabbus jamoatchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlanishiga umid bildirgan.

Хоким Самарканда Эркинжон Турдимов предложил руководителям госорганов ходить на работу пешком
Хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов предложил руководителям госорганов региона ходить на работу и обратно домой пешком или ездить на общественном транспорте в течение 10 дней: с 11 ноября по 21 ноября, сообщает УзА.
Отмечается, что это будет первым шагом в реализации Указа Президента от 30 октября 2020 года «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта».
«Я как хоким области иду на работу и обратно пешком, служебная машина останется в хокимияте. Буду использовать машину только во время визита в какой-либо район. Вечером снова оставляю машину и еду домой пешком или на общественном транспорте», — заявил Эркинжон Турдимов.
Он также сказал, что надеется, что эта инициатива будет поддержана общественностью, отметив, что руководители будут больше находиться среди людей, и будут лучше осведомлены о реальной ситуации на местах.