Yaqin Sharqdagi murakkab vaziyat tufayli qator davlatlar, jumladan O‘zbekiston ham o‘z fuqarolarini xavfsiz ravishda Vataniga qaytarish bo‘yicha faol chora-tadbirlar ko‘rmoqda.
«Dunyo» AAning xabar qilishicha, ayni vaziyatda Turkmaniston rahbariyati tashabbusi bilan ushbu davlat o‘z hududini tranzit maqsadlari uchun taqdim etib, xalqaro gumanitar yordam ko‘rsatishda faollik ko‘rsatmoqda.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining ko‘rsatmalariga muvofiq, mamlakatning Tehron va Ashxoboddagi diplomatik vakolatxonalarda kechayu-kunduz ishlaydigan tezkor shtablar tuzildi. Tezkor shtab Eronda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarini Turkmaniston orqali Vataniga qaytarish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirmoqda.
«O‘zbekistonning Tehrondagi elchixonasi vatandoshlarimizning xavfsiz harakatlanishini ta’minlash bo‘yicha doimiy aloqa va muvofiqlashtiruv ishlarini olib boryapti. Ashxoboddagi elchixonamiz esa Turkmaniston rasmiylari bilan hamkorlikda fuqarolarini chegarada kutib olish, viza va transport masalalarini hal etish hamda Vataniga qaytarish jarayonini samarali tashkil etmoqda», – deyiladi xabarda.
Ma’lum qilinishicha, bugungi kunga qadar Erondan Turkmaniston orqali jami 60 ga yaqin O‘zbekiston fuqarolari Vatanga qaytarildi.
TIVning «Dunyo» nashri, o‘z navbatida, ushbu chora-tadbirlar tashqi siyosatda mintaqadagi davlatlar o‘rtasidagi yaqin qo‘shnichilik va hamjihatlikni yana bir bor tasdiqlashini, O‘zbekistonning hech bir fuqarosi e’tiboran chetda qolmasligini ta’kidlagan.

В связи со сложной ситуацией на Ближнем Востоке ряд стран, включая Узбекистан, принимают активные меры по безопасному возвращению своих граждан на родину, сообщает ИА «Дунё».
Туркменистан предоставил свою территорию для транзитных целей, активно участвует и вносит значительный вклад в оказание международной гуманитарной помощи. На пограничных пунктах, вокзалах и в аэропортах созданы благоприятные условия, осуществляется оперативная и безопасная эвакуация.
В соответствии с указаниями Министерства иностранных дел Узбекистана в дипломатических представительствах нашей страны в Тегеране и Ашхабаде созданы круглосуточные оперативные штабы. Реализуются комплексные меры по возвращению на родину через Туркменистан граждан Узбекистана, находящихся в Иране.
Посольство Узбекистана в Тегеране поддерживает постоянную связь и координацию для обеспечения безопасного передвижения граждан. Посольство Узбекистана в Ашхабаде, в сотрудничестве с официальными лицами Туркменистана, эффективно организует процесс встречи граждан на границе, решения визовых и транспортных вопросов, а также их возвращения на родину.
На сегодняшний день из Ирана через Туркменистан в Узбекистан возвращено около 60 наших граждан.
«Эти меры ещё раз подтверждают приоритетность защиты интересов граждан во внешней политике Нового Узбекистана, а также демонстрируют тесное добрососедство и солидарность между государствами региона», – говорится в сообщении.