Yevroittifoq «Tolibon» bilan ilk bor rasmiy muzokara o‘tkazadi
Yevroittifoq «Tolibon» vakillari bilan tarixdagi ilk rasmiy uchrashuvni o‘tkazadi. Bu haqda Reuters xabar bermoqda.
Bryusseldagi sammit YIga a’zo bir nechta davlatning iltimosiga binoan tashkil etilmoqda. Unda tomonlar ayrim afg‘on muhojirlarini Afg‘onistonga deportatsiya qilish yo‘llarini muhokama qilishni rejalashtirgan. Uchrashuv sanasi hozircha belgilanmagan. YI vakillari afg‘on hukumati bilan uchrashish niyati Yevroittifoq «Tolibon»ni tan olganini anglatmasligini alohida ta’kidladi.
Bryusseldagi muzokaralar toliblarning ommaviy ravishda e’lon qilingan ilk tashrifi bo‘ladi, biroq shu yilning yanvar oyida YI rasmiylari Qobulga borib, harakat vakillari bilan uchrashgan edi. Yevroittifoq ushbu munozaralarni davom ettirish uchun «Afg‘onistonning amaldagi hukumati bilan Bryusselda texnik darajadagi ehtimoliy navbatdagi uchrashuv ustida» ishlamoqda.
YI davlatlari hududida 100 mingdan ortiq afg‘on qochqinlari bor. Ular 2021-yilda toliblar hokimiyatga kelganida boshpana olishgan. Yevroittifoqning Afg‘oniston bilan diplomatik aloqalari mavjud emasligi sababli, hozirgi vaqtda davlatlar jinoyat sodir etgan yoki xavfsizlikka tahdid soladigan muhojirlarni deportatsiya qila olmayapti.

Евросоюз впервые проведёт официальные переговоры с «Талибаном»
Евросоюз проведёт первую в истории официальную встречу с представителями «Талибана». Об этом сообщает Reuters.
Саммит в Брюсселе организуют по просьбе нескольких стран-членов ЕС. На нём стороны планируют обсудить пути депортации некоторых афганских мигрантов обратно в Афганистан. Дата пока не назначена. Намерение провести встречу с представителями афганской власти не говорит о том, что Евросоюз признал «Талибан», подчеркнули в ЕС.
Переговоры в Брюсселе стали первым публично объявленным визитом талибов, однако в январе официальные лица ЕС ездили в Кабул на встречу с представителями движения. Евросоюз работает «над возможной последующей встречей на техническом уровне в Брюсселе с фактическими властями Афганистана для продолжения этих обсуждений».
На территории стран ЕС находятся свыше 100 тысяч афганских беженцев. Они получили убежище, когда талибы пришли к власти в 2021 году. У Евросоюза отсутствуют дипломатические отношения с Афганистаном, поэтому сейчас страны не могут провести депортацию мигрантов, которые совершают преступления или представляют угрозу безопасности.