FIFA jahon chempionatlarini har ikki yilda o‘tkazmoqchi
Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) jahon chempionatlarining ikki yillik davrasi doirasida terma jamoalarning bo‘lg‘usi taqvimlarini ko‘rib chiqish taklif etilgan hujjatlarni milliy federatsiyalarga jo‘natdi. O‘zgarishlarni 2026-yildan so‘ng amalga oshirish rejalashtirilyapti.
«Cadena SER» yozishicha, yangi taqvim futbolchilar bir yilda milliy jamoalarga ajratadigan 50 kunni 30 kungacha qisqartirish imkonini beradi. Chunki har ikki yilda o‘tkaziladigan jahon chempionatlarining saralash o‘yinlari soni qisqartiriladi.

ФИФА намерена проводить чемпионаты мира раз в два года
Международная федерация футбола направила в национальные федерации документ, в котором предлагается рассмотреть будущий календарь для сборных в рамках двухгодичного цикла чемпионатов мира. Изменения планируют принять после 2026 года.
Как сообщает Cadena SER, новый календарь позволит футболистам проводить в национальных командах около 30 дней в году вместо 50. Кроме того, будет сокращено количество матчей в отборочном цикле чемпионатов мира.
Ранее президент ФИФА Джанни Инфантино высказался в поддержку реформ в футболе. По его мнению, увеличение количества участников чемпионатов мира с 2026 года до 48 команд должно повлиять и на периодичность турнира.