Futbol jamoasi liboslaridagi raqamlarni QR-kodlarga o‘zgartirdi
Markaziy Florida universiteti futbol jamoasi — UCF o‘z liboslaridagi an’anaviy raqamlar o‘rniga QR-kodlarni joyladi.
Jamoa yangi formasini «Twitter»da ko‘rsatdi. Endi amerikacha futbol o‘ynovchilarning familiyalari ostida maxsus QR-kodlar bor: ularni skanerlab UCF jamoasi veb-saytiga kirish va futbolchilarning biografiyasi bilan tanishish mumkin.
O‘yinchilarning QR-kodlari jamoa uy stadionidagi jambotron (katta ekran)da ham aks ettiriladi.
Raqamlarga o‘rgangan muxlislar raqamlashtirishga nechog‘liq shay? Stadionga kelib saytga kiradimi yo futbol tomosha qiladimi? Yangilik qulaylik tug‘diradimi yo aksincha — hozircha bir nima deyish qiyin.

Первая футбольная команда заменит номера на футболках на QR-коды
Футбольная команда Университета центральной Флориды (UCF) заменила традиционные номера на футболках на QR-коды.
Команда продемонстрировала свою новую форму в Twitter. Теперь под фамилиями игроков в американский футбол изображены специальные QR-коды, которые можно отсканировать, чтобы получить доступ к биографиям футболистов на веб-сайте UCF.
Foto: Roy K. Miller/Icon Sportswire/Getty
Судя по всему, QR-коды игроков также будут отображаться на джамботроне домашнего стадиона команды.
Будет ли это удобно зрителям — сложно сказать. Возможно, следить с трибуны за игроками всё же проще, ориентируясь на номера. А отсканировать QR-код с такого расстояния будет нелегко.
В прошлом году суперкомпьютер предсказал, у какой команды больше шансов стать победителем финального матча чемпионата Европы по футболу.