«Google» Xitoyda sun’iy intellektni tadqiq qilish markazini ochdi
«Google» kompaniyasi har yili o‘tkaziladigan «Developer Days» anjumani doirasida Pekinda sun’iy intellektni tadqiq qilish markazi ochilganini ma’lum qildi, deb xabar berdi «Texnomaniya.ru».
«Kommersant» nashrining ma’lum qilishicha, markazda «Google»ning sun’iy intellekt sohasidagi mutaxassislar guruhi bir necha yuzlab muhandislarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ish olib boradi. Ayni vaqtda Xitoyda ularni tanlash bo‘yicha faol ishlar ketyarti. Markazga «Google Sloud»ning bosh ilmiy konsultanti Fey Fey Li (bunga qadar Stenford universitetidagi sun’iy intellekt laboratoriyasini boshqargan), «Google Sloud» tadqiqot va ishlab chiqarish rahbari Szya Li (avval «Snap» kompaniyasida ishlagan) rahbarlik qiladi. Yangi markaz o‘z tadqiqotlarini kompaniyaning Nyu-York, London va Syurixda joylashgan shu turdagi markazlari bilan muvofiqlashtiradi.
«Ishonchim komil-ki, sun’iy intellekt va uni imkoniyatlari chegara bilmaydi. Yangilik qayerda amalga oshirilishidan qat’i nazar — xoh u Kremniy vodiysida, xoh Pekinda yoki boshqa joyda bo‘lsin, u dunyodagi har bir odamning hayotini yaxshilashga xizmat qiladi», — dedi professor Li.
Eslatib o‘tamiz, Xitoy hukumati joriy yilning yozida 2025-yilga qadar to‘laqonli sun’iy intellekt sanoatini yaratish niyatida ekanligini, bu esa mamlakat iqtisodiyotiga har yili 60 milliard dollar olib kelishini ma’lum qilgandi. 2030-yilga borib Xitoy ushbu soha bo‘yicha dunyoda yetakchiga aylanishi kutilmoqda. Shu sababli «Google» ushbu loyihasini Xitoy hukumati qo‘llab-quvvatlashidan umidvor.
O‘z navbatida, kompaniyaga «Baidu», «Tensent» va «Alibaba» kabi yirik texnologik kompaniyalar qattiq raqobat ko‘rsatishi, tabiiy.

Google открыла в Китае центр по исследованию искусственного интеллекта
В рамках проходящей в Шанхае ежегодной конференции Google Developer Days компания Google объявила об открытии в Пекине центра по изучению искусственного интеллекта (ИИ).
Как пишет «Коммерсант», в центре будет работать группа специалистов Google в области ИИ при поддержке нескольких сотен инженеров, набор которых сейчас активно ведется в Китае. Руководить центром будут главный научный консультант Google Cloud профессор Фэй Фэй Ли, ранее возглавлявшая лабораторию ИИ в Стэнфордском университете, и глава исследований и разработок в Google Cloud Цзя Ли, работавшая в Snap. Новый центр будет координировать свои исследования с аналогичными центрами в Нью-Йорке, Лондоне, Цюрихе и других городах.
«Я уверена, что у ИИ и обеспечиваемых им преимуществ нет границ. Независимо от того, где будет совершен прорыв — в Кремниевой долине, Пекине или где-то еще, он может сделать лучше жизнь каждого человека в мире», — заявила профессор Ли.
Издание напоминает, что минувшим летом китайские власти заявили о намерении создать к 2025 году полноценную индустрию ИИ, которая приносила бы экономике страны 60 млрд долларов ежегодно. К 2030 КНР должна выйти в мировые лидеры в этой области. В свете этих амбициозных планов Google вправе рассчитывать на содействие китайских властей в своей работе. При этом компанию ждет жесткая конкуренция со стороны крупнейших технологических компаний Китая, включая Baidu, Tencent и Alibaba.