«Ham o‘zingiz, ham o‘zga bir inson hayotini xavf ostiga qo‘ymang» — Prezident yosh yigit-qizlarga murojaat qildi (foto)
Toshkentdagi Xalqaro kongress markazida 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tayotgani haqida xabar bergandik.
Bayramda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev xotin-qizlarni ushbu ayyom bilan tabriklab, ularga mehri, ehtiromini izhor etdi.
– Sizlar biz uchun avvalo muqaddas ona, aziz Vatan, oila timsoli, bitmas-tuganmas mehr, ezgulik va kuch-g‘ayrat manbaidirsiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident xotin-qizlarning barcha sohalardagi faolligi, ayniqsa, pandemiya sharoitida aholi salomatligini asrash va bolalarni o‘qitishdagi fidoyiligini alohida ta’kidladi.
Bugungi kunda mamlakatimizda mehnat bilan band aholining 45 foizini xotin-qizlar tashkil etadi. Boshqaruv tizimida ularning ulushi 33 foizga yetdi. Bir yarim mingga yaqin ayollar rahbarlik lavozimlarida ishlamoqda. Bu boradagi salohiyatni yanada oshirish maqsadida 6 mingdan ziyod faol xotin-qizlardan iborat kadrlar zaxirasi shakllantirilgani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari 6 ta tumanda ayollar hokim vazifasida ishlayotganini ta’kidlab, ularni olqishladi.
Ayollarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, ularga ko‘maklashish bo‘yicha eng quyi bo‘g‘in – mahalla va xonadongacha kirib boradigan vertikal tizim yaratilmoqda. Keyingi uch oyda ijtimoiy himoyaga muhtoj 80 ming nafar xotin-qizning muammolari hal etildi, 32 ming nafari ish bilan ta’minlandi.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qariyb 215 ming oilaga 6 trillion so‘mdan ziyod kredit mablag‘lari ajratildi. Uy-joy sotib olish uchun 1 ming 250 nafar xotin-qizlarga salkam 22 milliard so‘mlik boshlang‘ich badallar to‘lab berildi.
Prezidentimiz ayollarni moddiy, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bugun yana bir qarorni imzolaganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, joriy yilda turmush sharoiti og‘ir ayollar hamda yolg‘iz onasi qaramog‘ida o‘sgan qizlarni uy bilan ta’minlash maqsadida budjetdan 210 milliard so‘m, boshpanasi bo‘lmaganlarni ijtimoiy turar joylar bilan qamrab olish uchun yana 211 milliard so‘m yo‘naltirilishi aytildi. Shuningdek, muhtoj xotin-qizlarga moddiy yordam berish, ularni davolatish, kasb-hunarga o‘qitish, ish bilan ta’minlash uchun ham katta mablag‘lar ajratiladi.
Davlat rahbarining nutqi xalqimizga, ayniqsa, yosh yigit-qizlarga murojaat, da’vat ham bo‘ldi.
– Oila – mehr va baxt qo‘rg‘oni. Oila bor ekan, farzand degan bebaho ne’mat bor, insoniy qadr-qimmat va ma’naviyat bor. Oilaviy baxt bu – eng ulug‘ saodatdir. Mashhur qo‘shiqlardan birida aytilganidek, «Uyida baxti borlar har yerda baxtiyordir». Men aziz yigit-qizlarimizga murojaat qilib aytmoqchiman: turmush qurishga, oilaga, farzand taqdiriga nihoyatda chuqur mas’uliyat bilan qarang. Bu masalaga yuzaki yondashib, ham o‘zingiz, ham o‘zga bir inson hayotini xavf ostiga qo‘ymang», – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada ko‘pni ko‘rgan mahalla faollari, muhtaram nuroniylar va yoshlarga katta ishonch bildirildi.
Ma’lumki, shu yil 22 fevral kuni davlatimiz rahbari Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha kengashi sessiyasida nutq so‘zlab, ijtimoiy-siyosiy hayotda va tadbirkorlik sohasida ayollarning rolini tubdan oshirishga qaratilgan ishlar qat’iy davom ettirilishini ta’kidlagan edi.
Bayram tadbirida Prezident shu boradagi vazifalarni birgalikda amalga oshirish masalalariga to‘xtalib o‘tdi. Qizlar tarbiyasi, ularni mustaqil hayotga tayyorlash, zamonaviy bilim va hunarlarni egallashi, ish joyiga ega bo‘lishi, jamiyatda munosib o‘rin topishiga alohida ahamiyat berishimiz zarurligini ta’kidladi.

В Международном конгресс-центре в Ташкенте состоялось праздничное мероприятие, посвященное 8 марта - Международному женскому дню. В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства поздравил женщин с праздником, выразил свое глубокое уважение и самые искренние пожелания.
- Вы для нас - прежде всего священный образ матери, дорогой Родины и семьи, неиссякаемый источник любви, добра и вдохновения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент подчеркнул активность женщин во всех сферах, особенно проявленную ими самоотверженность при защите здоровья населения и обучении детей в условиях пандемии.
Сегодня женщины составляют 45 процентов занятого населения нашей страны. Их доля в системе управления достигла 33 процентов. Около полутора тысяч женщин занимают руководящие должности. С целью дальнейшего повышения этого потенциала сформирован кадровый резерв из более чем 6 тысяч активных женщин.
Глава государства с удовлетворением отметил и тот факт, что женщины возглавляют 6 районов в регионах.
Отмечалось, что для обеспечения прав и интересов женщин, содействия им создается вертикальная, доходящая до каждой махалли и семьи система. За последние три месяца были решены проблемы 80 тысяч женщин, нуждающихся в социальной защите, а 32 тысячи женщин были обеспечены работой.
На развитие семейного предпринимательства, почти 215 тысячам семей выделено более 6 триллионов сумов кредитных средств. Около 22 миллиардов сумов предоставлено 1 250 женщинам на выплату первоначального взноса для приобретения жилья.
Глава государства отметил, что сегодня подписал очередное постановление о материальной и социальной поддержке женщин. Согласно документу в этом году из бюджета будет выделено 210 миллиардов сумов на обеспечение жильем малообеспеченных женщин и девушек, воспитываемых матерями-одиночками, еще 211 миллиардов сумов - на обеспечение бездомных социальным жильем. Большие средства будут направлены также на материальную помощь, лечение, профессиональное обучение и трудоустройство нуждающихся женщин.
Выступление нашего Президента стало и своеобразным призывом к нашему народу, особенно юношам и девушкам.
- Семья - крепость любви и счастья. Пока есть семья, такое бесценное сокровище как ребенок, человеческое достоинство и духовность не угаснут. Семейное счастье — это величайшее благо. Как говорится в одной известной песне: «Те, кто счастлив дома, счастливы везде». Обращаюсь к нашим дорогим юношам и девушкам: отнеситесь к браку, семье, судьбе детей с чувством глубокой ответственности. Не подходите к этому вопросу легкомысленно, не подвергайте опасности свою жизнь или жизнь других людей», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что в этом вопросе полагается на опытных активистов махалли, представителей старшего поколения и на саму молодежь.
Как известно, 22 февраля текущего года глава государства выступил на заседании Совета ООН по правам человека, где подчеркнул необходимость кардинального повышения роли женщин в общественно-политической жизни и предпринимательстве.
На праздничном мероприятии Президент затронул вопросы совместной реализации задач в этой сфере. Он подчеркнул, что необходимо придавать особое значение воспитанию девочек, подготовке их к самостоятельной жизни, созданию условий для приобретения ими современных знаний и навыков, трудоустройства, занятия достойного места в обществе.