Huquqiy savodxonlikni oshirishdagi xizmatlar nishon bilan taqdirlanadi
Hukumat qarori (240-son, 22.03.2019 y.) bilan «Huquqiy targ‘ibot ishlari a’lochisi» ko‘krak nishoni to‘g‘risida nizom tasdiqlandi. Nizomga muvofiq, ko‘krak nishoni bilan davlat organlari xodimlari aholining huquqiy savodxonligini oshirishdagi xizmatlari uchun taqdirlanadi.
Davlat organlari o‘z xodimlarini ko‘krak nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha takliflarni xar yili 1 oktyabrga kadar adliya organlariga taqdim etishi lozim. Adliya vazirligida nomzodlar bo‘yicha hujjatlar o‘rganilib, har yili 20 noyabrga qadar eng munosib nomzodlar bo‘yicha yakuniy xulosa chiqariladi.
Ko‘krak nishoni Konstitutsiya kuni arafasida adliya vaziri tomonidan tantanali ravishda topshiriladi. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar eng kam oylik ish haqining 4 baravari miqdorida bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofoti oladi.

В Узбекистане отличникам правовой пропаганды вручат нагрудные знаки
Постановлением Правительства (№240 от 22.03.2019 г.) утверждено Положение о нагрудном знаке «Отличник правовой пропаганды». Об этом сообщается в Телеграм-канале Минюста «Правовая информация».
В соответствии с Положением нагрудной знак вручается за заслуги в повышении правовой грамотности населения работникам государственных органов.
Государственным органам с предложениями о награждении нагрудным знаком своих сотрудников необходимо обратиться в органы юстиции до 1 октября каждого года.
В Министерстве юстиции изучат документацию кандидатов, и в срок до 20 ноября примут решение о награждении самых достойных кандидатов.
Нагрудной знак вручается министром юстиции в торжественной обстановке накануне Дня Конституции.
Награждаемые лица также получают единовременную премию в размере 4 минимальных размеров заработных плат.