![«Hyatt Regency Tashkent»dagi davlat ulushi sotildi](http://static.xabar.uz/crop/2/3/720_460_95_2351334654.jpg)
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasining 100 foiz davlat ulushini sotish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Tanlovda Abu Dhabi Uzbek Investment MChJ QK g‘olib deb topildi.
— Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasining xususiylashtirilishi O‘zbekistonning turizm sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoya kiritish sohasidagi muhim voqeadir. Uni boshqa ko‘plab bitimlardan ajratib turadigan jihati shundaki, davlat ulushini sotib olish kreditlar yoki boshqa jalb qilingan mablag‘lar hisobiga emas, balki faqat investorning o‘z kapitali hisobidan amalga oshiriladi. To‘lov oldi-sotdi shartnomasi imzolangandan keyin bitta to‘lovda amalga oshiriladi. Bundan tashqari, Abu Dhabi Uzbek Investment mehmonxonaga 12 million AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritish majburiyatini oladi. Abu Dhabi Uzbek Investment kompaniyasi O‘zbekistonga uzoq muddatli istiqbolda qaraydi. Rejalarimizda bir necha yil ichida O‘zbekiston iqtisodiyotiga 1 milliard AQSh dollaridan ortiq mablag‘ jalb etish», — dedi Abu Dhabi Uzbek Investment bosh direktori Timur Rahmanov.
Tomonlar oldi-sotdi shartnomasini g‘olib Hyatt International mehmonxonalari xalqaro tarmog‘i boshqaruvi tomonidan tasdiqlanganidan so‘ng imzolaydilar.

Отель Hyatt Regency в Ташкенте продали за 87 млн долларов
Агентство по управлению государственными активами достигло соглашения по реализации 100% государственной доли в гостинице Hyatt Regency Tashkent за 87 млн долларов США крупнейшему инвестиционному фонду в Узбекистане СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment».
При выборе инвестора учитывались наилучшая цена, соответствие квалификационным требованиям, опыт работы в регионе, условия закрытия сделки. В результате маркетинговой кампании и рассылки инвестиционного тизера зарубежным и местным инвесторам было получено 5 заявок от компаний из Америки, Азии, Европы и Узбекистана.
По итогам изучения полученных обязывающих предложений на соответствие требованиям СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment» было выбрано победителем итогов международного тендера.
Отмечается, что предложение инвестфонда находилось в верхнем ценовом диапазоне и превышало независимую оценку стоимости самой гостиницы.
При этом инвестор дополнительно к выкупной стоимости принимает инвестиционные обязательства в размере 12  млн долларов США. Полная оплата Сделки будет произведена одним платежом после подписания договора купли-продажи.
Необходимо отметить, что договор купли-продажи государственной доли будет подписан после согласования условий, а также после одобрения победителя международной сетью управления гостиницами «Hyatt International» в соответствии с Соглашением между ООО «Poytaxt qurilish va xizmat» и Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East) 2013 года.