Andijon viloyati Soliq boshqarmasining Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash – xizmat ko‘rsatish bo‘limi bosh inspektori mansab mavqeidan foydalanib, Oltinko‘l tumanida radio va teleapparaturalar savdosi bilan shug‘ullanuvchi MChJ tomonidan soliq va yig‘imlar bo‘yicha topshirilgan soliq hisobotlarida tovarlar realizatsiyasi to‘g‘ri aks ettirilmaganligi natijasida MChJga juda ko‘p miqdorda soliq hisoblanishi hamda soliq tekshiruvi o‘tkazilishini aytadi.
So‘ngra Soliq boshqarmasidagi hamkasblari orqali ushbu tekshiruvni o‘tkazmaslikni va’da qilib, evaziga 3000 AQSh dollari talab qiladi va muqaddam MChJ ta’sischisidan 500 AQSh dollari oladi.
Ammo, u qolgan 2500 AQSh dollarini olgan vaqtida DXX va IJQKD xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Boshqa holatda esa Surxondaryo viloyati Soliq boshqarmasining Soliq organlari faoliyati ustidan nazorat qilish bo‘limi bosh inspektori Jarqo‘rg‘on tumanida mototsikllar va ehtiyot qismlar savdosi bilan shug‘ullanuvchi MChJga nisbatan o‘zining vakolatli hamkasblari orqali sayyor soliq tekshiruvi o‘tkazish bilan qo‘rqitib, mazkur tekshiruvni amalga oshirmaslik evaziga MChJ rahbaridan 2500 AQSh dollari olgan vaqtida DXX va Prokuratura organlari xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda ushbu soliq idoralari xodimlariga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi «v» bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

В результате оперативного мероприятия, проведённого Службой государственной безопасности, в Андижанской и Сурхандарьинской областях были задержаны главные инспекторы налоговых управлений.
Главный инспектор отдела поддержки предпринимательства – обслуживания при Управлении по налогам Андижанской области, воспользовавшись своим должностным положением, сообщил, что в налоговой отчетности, представленной ООО, занимающимся торговлей радио- и телеаппаратурой в Ольтинкульском районе, реализация товаров указана неверно, в связи с чем будет начислена крупная сумма налогов и проведена налоговая проверка.
После этого он пообещал, что с помощью своих коллег из налогового управления не допустит проведения указанной проверки, и в обмен на это потребовал 3000 долларов США, предварительно получив от учредителя ООО 500 долларов США.
Однако в момент получения оставшихся 2500 долларов США он был задержан сотрудниками СГБ и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями с вещественными доказательствами.
В другом случае главный инспектор отдела контроля за деятельностью налоговых органов Управления по налогам Сурхандарьинской области, угрожая проведением внеплановой налоговой проверки в отношении ООО, занимающегося продажей мотоциклов и запчастей в Джаркурганском районе, получил от руководителя этой компании 2500 долларов США. Он также был задержан с вещественными доказательствами сотрудниками СГБ и органов прокуратуры в момент получения денег.
В настоящее время в отношении данных сотрудников налоговых органов возбуждены уголовные дела по пункту «в» части 3 статьи 168 и части 1 статьи 28,211 Уголовного кодекса, и к ним применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Проводятся следственные действия, отмечается в сообщении.