Joriy yilnining 26-yanvar kuni G‘allaorol tumanining Buloqboshi qishloq fuqarolar yig‘inida yashovchi 4 nafar fuqaro hududdagi tog‘dan noqonuniy ravishda oltinli rudani qazishga kirishadilar. Mazkur jarayonda ularni tosh bosib qolgan. Bu haqda Jizzax viloyati IIB axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, 26 yanvar kuni Buloqboshi qishloq fuqarolar yig‘ini Avliyo qishlog‘ida yashagan to‘rt nafar fuqaro aholi yashash joyidan taxminan 7-8 km. uzoqlikda joylashgan tog‘dan o‘zlarini xavf ostiga qo‘yib, tog‘ bag‘riga 12-15 metr qazib kirib ruda olishayotgan paytda tosh fuqarolarni bosib qolgan. Buning oqibatida ikki nafar fuqaro chuqurdan chiqa olmasdan vafot etgan. 2 nafari esa turli xil darajadagi sinish va boshqa tan jarohatlari bilan tuman tibbiyot birlashmasining jonlantirish bo‘limiga yotqizilgan.

В Джизаке нелегальных золотодобытчиков завалило камнями, двое погибли на месте
26 января четверых человек, занимавшихся незаконной добычей золота на горе в Галляаральском районе Джизакской области, завалило камнями. Два человека скончались на месте, двое были доставлены в реанимацию с переломами и другими телесными повреждениями. Об этом сообщили в пресс-службе УВД Джизакской области.
Отмечается, что четверо жителей схода граждан «Булокбоши» села Авлиё добывали руду в горе на расстоянии 7−8 км от села, выкопав шахту глубиной 12-14 метров. В результате обвала двое из них оказались под завалами и погибли.
По данным областного УВД, за последние годы в районе несколько человек были привлечены к ответственности за незаконную добычу золотоносной руды на этой горе.