«Kelajak» markazlarida o‘qiganlik uchun ota-onalar badali to‘lovi miqdorlari belgilandi
Hukumatning joriy yil 10-dekabrdagi 776-son qarori bilan «Kelajak» markazlarida o‘qiganlik uchun ota-onalar badali to‘lovini undirish va undan foydalanish tartibi belgilandi.
Qarorga ko‘ra, «Kelajak» markazlarida o‘qiganlik uchun ota-onalar badali to‘lovi oyiga BHMga nisbatan quyidagi miqdorlarda belgilandi:
2026-yil 1-yanvardan:
- Toshkent shahrida – 30 foiz;
- viloyatlar markazlarida – 25 foiz;
- respublikaning qolgan tuman (shahar)lari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus va Xorazmning Urganch shaharlarida – 15 foiz;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazmning qolgan tuman (shahar)larida – 10 foiz;
2026-yil 1-sentyabrdan esa:
- Toshkent shahrida – 60 foiz;
- viloyatlar markazlarida – 50 foiz;
- respublikaning qolgan tuman (shahar)lari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus va Xorazm viloyatining Urganch shaharlarida – 30 foiz;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatining qolgan tuman (shahar)larida – 20 foiz.
Qaror bilan tasdiqlangan nizomga, joriy oy uchun to‘lov mazkur oyning 10-sanasidan kechikmasdan to‘lanadi. Bunda sentyabr oyi uchun to‘lov 30-sanaga qadar amalga oshiriladi.
Ota-onalar to‘lovidan quyidagilar ozod etiladi:
- «Kambag‘al oilalar reyestri»ga kiritilgan oilalarning farzandlari (ta’lim oluvchilar umumiy sonining 15 foizi miqdorida);
- alohida ta’limga ehtiyoji bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internat o‘quvchilari;
- yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar, umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining inklyuziv sinflarida ta’lim oladigan alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan o‘quvchilar.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 8-sentyabridagi PQ–277-son qaror bilan maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari faoliyatini tubdan takomillashtirish maqsadida «Barkamol avlod» respublika bolalar maktabi hamda Respublika o‘quvchi-yoshlar markazi negizida Respublika «Kelajak» markazi tashkil etilishi belgilangan edi.