Kimlar donor bo‘la oladi?
Har yili 14-iyun — Butunjahon donorlar kuni sifatida keng nishonlanadi. Yurtimizda ham ushbu sanaga bag‘ishlangan turli tadbirlar, xayriya aksiyalari o‘tkazish an’anaga aylangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, har bir mamlakat o‘z aholisining qonga bo‘lgan talabini qondirish uchun 1000 nafar kishiga donorlar soni 30 nafar va undan ortiq bo‘lishi, qon komponentlari bilan ta’minlash uchun esa donorlar soni har 1000 nafar kishiga 10 nafar yoki aholi soniga nisbatan 1 foizni tashkil etishi zarur.
O‘zbekistonda esa bu raqam 5 nafarga to‘g‘ri keladi. Agar mazkur ko‘rsatkich 10 nafarga oshsa, xalqimizning qonga bo‘lgan talabi 100 foizga qoplanadi. Agar 50 nafar odam qon topshirsa, nafaqat talab qondiriladi, balki qon plazmasini qayta ishlash orqali albumin, immunglobulin kabi dori preparatlari tayyorlash mumkin.
SSV ma’lumotiga ko‘ra: 2020-yil yurtimizda 95,5 tonna sof qon tayyorlangan bo‘lsa, bu raqam 2019-yilda 96,5 tonna, 2018-yilda esa 85,2 tonnani tashkil etdi. 2021-yilda esa tibbiyot muassasalariga 113 tonna sifatli qon yetkazib berildi.
Mamlakatimizda 18 yoshdan 60 yoshgacha, vazni 50 kilogrammdan yuqori, gemoglabin miqdori me’yorida bo‘lgan (erkaklarda 128 g/l, ayollarda 120 g/l) har bir shaxs donor bo‘lishi va yiliga 4 marta qon topshirishi mumkin. Har bir topshirilgan qonning maksimal miqdori 450 millilitrga teng.
Ta’kidlash lozimki, koronavirus pandemiyasi davrida butun dunyoda bo‘lgani kabi yurtimizda ham donorlar soni keskin kamayishiga sabab bo‘ldi. Oqibatda og‘ir bemorlarning donorlik qoniga bo‘lgan talabi sezilarli darajada oshdi.
Qolaversa, so‘nggi yillarda yurtimizda noyob yurak operatsiyalari, inson tana a’zolarini ko‘chirib o‘tkazish kabi murakkab jarrohlik amaliyotlarining yo‘lga qo‘yilishi hamda xavfli kasalliklar diagnostikasining yaxshilanishi sababli sifatli qon komponentlariga bo‘lgan ehtiyoj yanada ortdi.
Shu sababli joriy yil mart oyida Sog‘liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan «Qon topshir – hayot in’om et!» xayriya aksiyasi o‘tkazildi va unda tibbiyot xodimlari birinchilardan bo‘lib qon topshirdi.
Ushbu tadbir qisqa vaqt ichida yurtimiz bo‘ylab keng quloch yozib, vazirlik va idoralar xodimlari, mahalliy boshqaruv organlari rahbarlari, keng jamoatchilik vakillari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Mamlakatimizda o‘z qonini kamida 40 marta, qon komponentlarini 60 marta topshirgan kishilar faxriy donor hisoblanadi. Yurtimizda ana shunday mehrli va qalbi ezgulikka to‘la insonlar «O‘zbekiston Respublikasi faxriy donori» ko‘krak nishoni va bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
O‘z navbatida, Sog‘liqni saqlash vazirligi yurtdoshlarimizni beg‘araz donor bo‘lishga va yordamga muhtoj bemorlarga ko‘mak berishga chaqirgan.

«Донорство крови — акт солидарности»: кто может стать донором крови
Ежегодно 14 июня отмечается Всемирный день донора крови. В 2022 году Всемирный день донора крови проводится под лозунгом «Донорство крови — акт солидарности. Станьте донором и спасайте жизни», который призван привлечь внимание к значению добровольного донорства крови для спасения жизни людей и укрепления солидарности в обществе.
«Кровь и ее продукты — важнейший ресурс, позволяющий эффективно оказывать помощь женщинам, у которых возникают кровотечения в результате беременности и родов; детям, страдающим тяжелой анемией в результате заболевания малярией и неполноценного питания; пациентам с заболеваниями крови и костного мозга, нарушением синтеза гемоглобина и иммунной недостаточностью; жертвам травм, аварий, стихийных бедствий и несчастных случаев; а также пациентам, которым проводятся сложные медицинские и хирургические процедуры. Кровь нужна везде, но не везде ее могут получить все нуждающиеся. Особенно острый дефицит крови испытывают страны с низким и средним уровнем дохода», – отмечается в сообщении ВОЗ.
В нашей стране стало доброй традицией проводить различные мероприятия и благотворительные акции, приуроченные к этой дате.
По данным Минздрава Узбекистана, каждая страна должна иметь 30 и более доноров на 1000 человек для удовлетворения потребностей своего населения в крови, а количество доноров для обеспечения компонентами крови должно составлять 10 на 1000 человек или 1% населения.
В Узбекистане эта цифра составляет 5. Если она увеличится до 10, потребность нашего народа в крови будет удовлетворена на 100%. Если 50 человек сдадут кровь, не только будет удовлетворен спрос, но и могут быть получены такие лекарства, как альбумин и иммуноглобулин, путем обработки плазмы крови.
Сообщается, что в 2020 году в нашей стране произведено 95,5 тонны чистой крови, в 2019 году этот показатель составлял 96,5 тонны, а в 2018 году – 85,2 тонны. В 2021 году в медицинские учреждения доставлено 113 тонн качественной крови.
В нашей стране любой человек в возрасте от 18 до 60 лет, весом более 50 килограммов, с нормальным уровнем гемоглобина (128 г/л у мужчин, 120 г/л у женщин) может быть донором и сдавать кровь 4 раза в год. Максимальный объем каждой сдаваемой крови составляет 450 миллилитров.
Отмечается, что во время пандемии коронавируса, как и во всем мире, количество доноров в нашей стране резко сократилось. В результате значительно увеличился спрос на донорскую кровь для тяжелобольных пациентов.
Кроме того, в последние годы в нашей стране возросла потребность в качественных компонентах крови в связи с внедрением на практику уникальных операций на сердце, сложных операций, таких как трансплантация органов и улучшение диагностики опасных заболеваний.
Следует отметить, что в нашей стране почетными донорами считаются люди, сдавшие свою кровь не менее 40 раз и компоненты крови 60 раз. В нашей стране такие добрые и отзывчивые люди награждаются нагрудным знаком «Почетный донор Республики Узбекистан» и единовременной денежной премией.
В связи с этим Минздрав призывает наших соотечественников стать донорами и оказывать помощь нуждающимся пациентам.