Koreya O‘zbekistonda elektron hukumatni rivojlantirish uchun 2 mln. dollar sarmoya kiritadi
![Koreya O‘zbekistonda elektron hukumatni rivojlantirish uchun 2 mln. dollar sarmoya kiritadi](http://static.xabar.uz/crop/3/3/720_460_95_3365898576.jpg)
17 dekabr kuni Koreya Respublikasining Sedjong shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi va Koreya Respublikasining Davlat boshqaruvi va xavfsizligi Vazirligi o‘rtasida Elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot bo‘yicha hamkorlikdagi Markaz ochilishiga oid Kelishuv imzolandi.
Imzolangan hujjatga ko‘ra, Koreya tomoni O‘zbekiston Respublikasining elektron hukumatini rivojlantirish uchun 2 million dollar miqdorida beg‘araz yordam ko‘rsatadi.
Koreya tomoni elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasidagi uchta yuqori malakali xodimlarni, Markazda 3 yil davomida doimiy ravishda ishlash uchun yuboradigan bo‘ldi. Toshkentda Markazning rasmiy ochilish marosimi 2020 yil yanvar oyi oxiriga rejalashtirilgan.
Ta’kidlanishicha, mazkur markaz Koreya tajribasiga asoslanib, O‘zbekistonda elektron hukumat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda ekspert sifatida qo‘llab-quvvatlash uchun xizmat qiladi.
Bundan tashqari, 18 dekabr kuni Koreya Respublikasi Davlat boshqaruvi va xavfsizligi vazirligida diplomatik vakolatxonalar uchun Koreyaning raqamli hukumati yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi va unda Agentlik direktori o‘rinbosari Pak Vyacheslav boshchiligidagi agentlik delegatsiyasi faxriy mehmonlar sifatida ishtirok etishdi.
Tadbirda davlat idoralari va xususiy kompaniyalar vakillaridan tashqari, Ozarbayjon, Belarusiya, Tunis, Turkiya va boshqa mamlakatlarning Favqulodda va Muxtor elchilari, shuningdek 20 dan ortiq diplomatik vakolatxonalar, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi diplomatlari ishtirok etishdi.
Sessiya ikki qismdan tashkil topgan bo‘lib, ular Koreyaning elektron hukumat dasturlari va elektron hukumatning xalqaro hamkorlik dasturlari bilan tanishtirishga mo‘ljallangan. Jumladan, uzluksiz ta’lim kurslari va hamkorlik shakllari namoyish etildi. O‘zbekiston Respublikasi nomidan spiker sifatida Agentlik qoshidagi Elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot loyihalarini boshqarish markazi direktorining maslahatchisi Ruslan Sultanov ishtirok etdi.
Chiqish davomida koreyalik sheriklar bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va O‘zbekistonda EH sohasida amalga oshirilgan ishlar qayd etildi, shuningdek, Toshkentda Elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha ilmiy markaz bir oydan so‘ng ochilishi to‘g‘risida qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, Davlat boshqaruvi va xavfsizlik vaziri bilan ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi harakatlar masalalari muhokama qilindi.

Корея будет инвестировать 2 млн. долларов для развития электронного правительства в Узбекистане
![Корея будет инвестировать 2 млн. долларов для развития электронного правительства в Узбекистане](http://static.xabar.uz/crop/3/3/720_460_95_3365898576.jpg)
17 декабря в городе Седжонг (Республика Корея) состоялась церемония подписания Cоглашения между Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея о созданиисовместного Центра сотрудничества по электронному правительству и цифровой экономике.
Данное соглашение было подписано в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4301 от 29 апреля 2019 года «О мерах по дальнейшему расширению и укреплению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея».
Согласно подписанному документу, корейская сторона выделит 2 млн. долларов СШАна безвозмездной основедля развития сферы электронного правительства Республики Узбекистан.
Корейская сторона делегирует трех высококвалифицированных сотрудников в сфере электронного правительства и цифровой экономики для работы в Центре в течении 3-х лет на постоянной основе.
Церемония официального открытия Центра в Ташкенте запланирована на конец января 2020 года.
Отмечается, что создаваемый Центр будет оказывать экспертную поддержку в развитии электронного правительства и цифровой экономики, основываясь на корейском опыте.
Кроме того, 18 декабря, Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея проведено заседание корейского цифрового правительства для дипломатических миссий и в качестве почетных гостей в нем приняла участие делегация Агентства во главе с заместителем директора Пак Вячеславом.
В мероприятии помимо представителей органов государственной власти и частных компаний, приняли участие Чрезвычайные и полномочные послы таких стран, как Азербайджан, Республики Беларусь, Тунис, Турция и других, а также более 20 дипломатических представительств, включая дипломатов Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея.
Сессия состояла из двух частей, призванных представить корейские программы электронного правительства и международные программы сотрудничества в области электронного правительства, такие как курсы повышения квалификации специалистов и формы сотрудничества. В качестве докладчика от имени Узбекистана выступил Султанов Руслан, советник директора Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики при Агентстве.
В докладе отмечены перспективные направления сотрудничества с корейскими партнерами и проделанные работы в сфере ЭП в Узбекистане, также было сообщено об открытии узбекско-корейского центра сотрудничества по ЭП и ЦЭ в Ташкенте уже через месяц.
Также проведена рабочая встреча с Министром государственного управления и безопасности Республики Корея и обсуждены вопросы дальнейших действий по реализации совместных проектов.