2025-yil 20-may kuni GSMA M360 Eurasia xalqaro forumi doirasida Toshkent shahrida axborot xavfsizligi va raqamli transformatsiya masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda davlat regulyatorlari, aloqa operatorlari, xalqaro tashkilotlar va texnologik kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
GSMAning telekommunikatsiya sohasini raqamlashtirish bo‘yicha xalqaro tashabbusi doirasida O‘zbekiston axborot xavfsizligini ta’minlash va fuqarolarni kibertahdidlardan himoya qilishda tizimli yondashuvni namoyish etishda davom etmoqda. Muhokamaning asosiy mavzularidan biri Antifrod tizimi bo‘ldi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar tomonidan firibgarlikning oldini olish bo‘yicha samarali amaliyotlar muhokama qilindi. «O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi» DUK tomonidan ishlab chiqilgan Antifrod tizimini joriy etish tajribasi taqdim etidi. Shuningdek, jarayonlarni optimallashtirish, iste’molchilarni himoya qilish mexanizmlari, shuningdek, qonunchilik talablariga muvofiqlikni ta’minlash masalalari ham uchrashuvning asosiy mavzulari bo‘ldi. Iqtisodiy strategik sheriklikka alohida e’tibor qaratildi.
So‘nggi bir yil ichida O‘zbekistondagi Antifrod tizimi firibgarlik operatsiyalari va foydalanuvchilar ma’lumotlariga ruxsatsiz kirishga urinishlarni bloklash orqali foydalanuvchilarning mablag‘larini o‘g‘irlashga bo‘lgan ko‘plab urinishlarning oldini oldi.
Tadbir ushbu tizimni va mintaqadagi shunga o‘xshash tizimlarni rivojlantirish istiqbollari, xizmatlar importini nazorat qilish mexanizmlari, shuningdek, xalqaro hamkorlik zarurligini muhokama qilish imkonini berdi. Ishtirokchilar hamkorlikni kengaytirish va raqamli transformatsiya strategiyalarini birgalikda ishlab chiqishdan manfaatdor ekanini tasdiqladilar.

20 мая 2025 года в рамках международного форума GSMA M360 Eurasia в городе Ташкенте состоялся круглый стол, посвящённый вопросам информационной безопасности и цифровой трансформации. Участие в данном мероприятии приняли представители государственных регуляторов, операторов связи, международных организаций и технологических компаний.
В рамках международной инициативы GSMA по цифровизации телекоммуникационной отрасли, Узбекистан продолжает демонстрировать системный подход к обеспечению информационной безопасности и защите граждан от киберугроз. Одной из ключевых тем обсуждения стала Антифрод-система.
В ходе встречи, участниками были обсуждены эффективные практики предотвращения мошенничества. Узбекистан представил собственный опыт — успешный кейс внедрения Антифрод системы разработанного ГУП «Республиканским центром управления сетями телекоммуникаций Узбекистана». Также ключевыми темами встречи стали — вопросы оптимизации процессов, механизмов защиты потребителей, а также обеспечения соответствия требованиям Законодательства. Отдельное внимание было уделено экономическому стратегическому партнёрству.
За последний год система Антифрод в Узбекистане предотвратила множество попыток хищения средств пользователей, заблокировав попытки мошеннических операций и попыток несанкционированного доступа к данным пользователей.
Мероприятие позволило обсудить перспективы развития данной системы и аналогичных систем в регионе, механизмов контроля импорта услуг, а также необходимости международного сотрудничества. Участники подтвердили заинтересованность в расширении партнёрств и совместной выработке стратегий цифровой трансформации.