Maktabgacha ta’lim agentligi faoliyati tugatildi
«Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident Farmoni (PF-98-son, 02.07.2024-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Maktabgacha ta’lim agentligi (Agentlik) faoliyati tugatildi hamda Agentlikning tashkiliy tuzilmasidagi tashkilotlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi zimmasiga quyidagi qo‘shimcha funksiyalar yuklatildi, jumladan:
• ilg‘or xorijiy tajribani hisobga olgan holda maktabgacha yoshdagi bolalarni har tomonlama intellektual, axloqiy, estetik va jismoniy rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
• maktabgacha ta’lim va tarbiya jarayoniga zamonaviy innovatsion pedagogik texnologiyalarni, ta’lim va tarbiyaning samarali shakllari hamda usullarini joriy etish;
• maktabgacha ta’limning o‘quv reja, dastur va o‘quv-metodik majmualarini takomillashtirish, ularning umumiy o‘rta ta’lim dasturlari bilan uzviyligini ta’minlash;
• davlat va nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari orasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish hisobiga barcha bolalarning maktabgacha ta’lim bilan bosqichma-bosqich qamrab olinishini ta’minlash.

Деятельность Агентства дошкольного образования прекращена
Принят Указ Президента «О мерах по совершенствованию системы государственного управления в сфере дошкольного и школьного образования».
Согласно Указу, деятельность Агентства дошкольного образования прекращена, и организации, входившие в организационную структуру Агентства, переданы в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
На Министерство дошкольного и школьного образования возложены следующие дополнительные функции:
- создание условий для всестороннего интеллектуального, нравственного, эстетического и физического развития детей дошкольного возраста с учетом передового зарубежного опыта;
- внедрение в процесс дошкольного образования и воспитания современных инновационных педагогических технологий, эффективных форм и методов образования и воспитания;
- совершенствование учебных планов, программ и учебно-методических комплексов дошкольного образования, обеспечение их взаимосвязи с программами общего среднего образования;
- обеспечение поэтапного охвата всех детей дошкольным образованием за счет создания здоровой конкурентной среды среди государственных и негосударственных дошкольных образовательных организаций.