Markaziy bank raisiga yangi o‘rinbosar tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni bilan Ayubxon Aribdjanovich Kamalov Markaziy bank raisi o‘rinbosari etib tayinlandi. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
U Markaziy bankning naqd pul muomalasini tashkil etish, bank tizimida metodologiya ishlarini muvofiqlashtirish, kadrlar bilan ishlash, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida tijorat banklari faoliyatini monitoring qilish, tadbirkorlik sub’yektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tijorat banklari faoliyatini monitoring qilish kabi yo‘nalishlarini muvofiqlashtirib boradi.
Ayubxon Kamalov 1971-yil Namangan shahrida tug‘ilgan. 1993-yil Leningrad qishloq xo‘jaligi institutini, 2001-yil Namangan muhandislik-pedagogika institutini tamomlagan.
Bank tizimidagi faoliyatini 1994-yilda boshlagan. Keyinchalik Moliya vazirligida sektor mudiri, bo‘lim boshlig‘i, boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari bo‘lib ishlagan. 2017-2019-yillarda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi ijrochi direktori sifatida faoliyat yuritgan. 2019-2020-yillarda Namangan viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari lavozimida mehnat qilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, A.Kamalov yangi lavozimiga tayinlangunga qadar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Makroiqtisodiy tahlil, tarkibiy o‘zgarishlar, moliya-bank tizimi, davlat aktivlarini boshqarish, raqobatni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari kotibiyati mudiri bo‘lib ishlab kelayotgan edi.
Shu kungacha Markaziy bank raisi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan Saidqahhor Muhammadkarim o‘g‘li Xolxo‘jayev Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosarligiga tayinlandi, deyiladi xabarda.

Указом Президента Республики Узбекистан Аюбхон Арибджанович Камалов назначен заместителем Председателя Центрального банка, сообщает пресс-служба ведомства.
Он курирует деятельность Центрального банка в области организации наличного денежного обращения, координации методологических работ в банковской системе, работ с кадрами, мониторинга деятельности коммерческих банков в сфере социально-экономического развития регионов, мониторинга деятельности коммерческих банков по финансовой поддержки субъектов предпринимательства, а также административных дел.
Аюбхон Камалов родился в 1971 году в городе Намангане. В 1993 году окончил Ленинградский сельскохозяйственный институт, в 2001 году Наманганский инженерно-педагогический институт.
Карьеру в банковской системе начал в 1994 году. Позже работал в Минфине заведующим сектором, начальником управления, заместителем начальника управления. В 2017-2019 годах занимал должность исполнительного директора Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности при Кабинете Министров. В 2019-2020 годах работал первым заместителем хокима Наманганской области.
До своего назначения А.Камалов был руководителем Секретариата Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам макроэкономического анализа, структурных преобразований, финансо- банковской системы, управления государственными активами, развития конкуренции, поддержки предпринимательства и сокращения бедности.