O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining maxsus stipendiyasi oliy ta’lim muassasalari «bank ishi» va «axborot texnologiyalari» yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavriaturaning kunduzgi bo‘limi oxirgi kursida hamda magistratura bosqichida ta’lim olayotgan, tanlov asosida saralab olinadigan talabalarga tayinlanadi.
2019/2020 o‘quv yili uchun Markaziy bank stipendiyasi 1 oktyabrdan boshlab tayinlanadi. Hujjatlarni qabul qilish muddati - 2019 yil 5 - 15 sentyabr, ko‘rib chiqish va tanlov muddati - 16 sentyabr - 25 sentyabr.
Markaziy bank stipendiyasi respublika hududida o‘rnatilgan bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda belgilanadi.
Markaziy bank stipendiyasini tayinlash uchun qo‘yidagi mezonlar belgilanadi:
o‘quv jarayonida (so‘nggi semestr natijalariga ko‘ra) yuqori reyting ko‘rsatkichiga ega bo‘lishi;
davlat tili, rus tili va bitta xorijiy tilni mukammal bilish talab qilinadi
(IELTS - 7.0 / TOEFL - 94 sertifikatiga ega bo‘lgan nomzodlar ingliz tili test sinovidan ozod etiladi);
bank va axborot texnologiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha xalqaro yoki respublika olimpiadasi g‘olibi yoki sovrindoriga ustuvorlik beriladi.

Центральный банк назначет специальную стипендию для студентов
Специальная стипендия назначается студентам бакалавриата (последних курсов) и магистратуры, по специальностям «банковское дело» и «информационные технологии» очной формы обучения, по результатам конкурсного отбора.
Стипендия Центрального банка в 2019/2020 учебном году назначается студентам с 1 октября 2019 года до конца учебного года.
Прием документов осуществляется с 5 по 15 сентября 2019 г., рассмотрение и конкурс - с 16 сентября по 30 сентября.
Размер стипендии Центрального банка устанавливается в размере не менее 3х кратной базовой расчетной величины, установленной в республике.
При назначении стипендии Центрального банка учитываются следующие критерии:
• наличие высоких рейтинговых баллов в учебном процессе (по итогам последнего семестра);
• знание государственного и русского языков, а также одного иностранного языка (кандидаты, имеющие сертификаты IELTS 7.0 - / TOEFL - 94 освобождаются от тестовых испытаний по английскому языку);
• предпочтение отдаётся участникам и победителям международных, республиканских олимпиад по экономике и информационным технологиям.