Mazkur avtomobil Toshkent shahar IIBB YHXB xodimlari tomonidan topilgan. Uni 21 yoshli Muhiddinjon S. boshqargan. Haydovchida avtomobil oynalarini qoraytirishga ruxsat bo‘lgan, ammo maxsus yorituvchi va tovush chiqaruvchi qurilmalarni o‘rnatishga esa ruxsati bo‘lmagan.
«Eslatib o‘tamiz, tegishli ruxsat olmay turib transport vositalariga tovush chiqaruvchi va yorituvchi maxsus qurilmalarni o‘rnatish – ana shu qurilmalarni musodara qilib, fuqarolarga eng kam ish haqining bir baravaridan uch baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — uch baravaridan besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi» deyiladi xabarda.
Muhiddinjon S.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 127-moddasi ikkinchi qismiga muvofiq («Transport vositalarining tovush chiqaruvchi, yorituvchi va boshqa qurilmalaridan foydalanish, ularni o‘rnatish qoidalarini buzish»), shuningdek 128-5-moddasiga («Transport vositalari haydovchilarining xalaqit berishi yoki avariya holatini yuzaga keltirishi, yo‘lning qarama-qarshi harakatlanish uchun mo‘ljallangan tomoniga yoki bo‘lagiga chiqishi») bo‘yicha bayonnoma rasmiylashtirildi. O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 291-moddasiga muvofiq, qoidabuzarning transport vositasi jarima maydonchasiga joylandi. Haydovchiga nisbatan chora bo‘yicha qaror sud tomonidan qabul qilinadi.

Тонированный автомобиль, двигавшийся по «встречке» с включенными спецсигналами, помещен на штрафстоянку
В социальных сетях появилось две видеозаписи, на которых автомобиль марки «Lacetti-2» черного цвета (госномер 01 A 337 AA) движется по полосе встречного движения. В ответ на действия других водителей, отказывающихся пропустить и вынудивших его начать движение задним ходом, водитель «Lacetti-2» включает световой и звуковой спецсигналы.
По данному факту в пресс-службе ГУВД Ташкента сообщили, что автомобиль был найден сотрудниками УБДД ГУВД города Ташкента. За рулем оказался 21-летний Мухиддинжон С.. Разрешение на установку тонировки у водителя имелось, а вот на оборудование автомобиля специальными звуковыми и световыми сигналами – нет.
Напомним, установка в транспортных средствах без соответствующего разрешения специальных звуковых и световых устройств влечет наложение штрафа на граждан от одного до трех, а на должностных лиц — от трех до пяти минимальных размеров заработной платы с конфискацией этих устройств.
В отношении Мухиддинжона С. был составлен протокол в соответствии с частью второй статьи 127 («Нарушение правил пользования установки звуковых, световых и других устройств транспортных средств»), а также статьи 128-5 («Создание водителями транспортных средств помехи или аварийной ситуации, выезд на сторону дороги или полосу, предназначенную для встречного движения») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. В соответствии со статьей 291 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности транспортное средство нарушителя отправилось на штрафстоянку. Решение о мерах в отношении водителя примет суд.