O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11 iyun kuni Amerika Qo‘shma Shtatlarining Savdo vakili Ketrin Tayni qabul qildi.
Amerika idorasi rahbari O‘zbekiston yetakchisiga AQSh Prezidenti Jo Baydenning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ishbilarmonlik aloqalari faollashgani, o‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiyalar ko‘rsatkichlari barqaror o‘sayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
AQShning «Air Products», «Coca-Cola», «Citibank», «Visa» va boshqa ko‘plab yetakchi korxonalari va banklari bilan kooperatsiya aloqalari rivojlanmoqda.
O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi, GSP tizimini qayta tiklash, «C5+1» formati hamda Savdo va investitsiyalar bo‘yicha hadli bitim doirasida amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Sanoat kooperatsiyasi uchun yangi sohalarni aniqlash va tegishli loyihalarni ilgari surish bo‘yicha qo‘shma platformani ishga tushirish muhim ekani ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев принял Торгового представителя США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 июня принял Торгового представителя Соединенных Штатов Америки Кэтрин Тай.
Руководитель американского ведомства передала лидеру Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Президента США Джо Байдена.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
С удовлетворением отмечены активизация деловых контактов, устойчивый рост показателей взаимного товарооборота и инвестиций.
Развиваются кооперационные связи с ведущими предприятиями и банками США, в том числе с компанией «Air Products», «Coca-Cola», «Citibank», «Visa» и многими другими.
Были рассмотрены вопросы, связанные с вступлением Узбекистана в ВТО, возобновлением действия системы GSP, углублением практического взаимодействия в рамках формата «C5+1» и Рамочного соглашения о торговле и инвестициях.
Отмечена важность запуска совместной платформы для определения новых секторов и продвижения проектов промышленной кооперации.