«Mobicon 2018» konferensiyasida mashhur o‘zbek blogerlari ishtirok etadi
11-oktyabrda bo‘lib o‘tadigan «Mobicon 2018» mobil konferensiyasida o‘zbekistonlik mashhur bloger hamda vaynerlar ishtirok etadi.
O‘zbekistonda mualliflik bloglari yildan-yilga oshib bormoqda. 2014-yildan boshlab esa bloger tushunchasi qonunda aniq qilib belgilab qo‘yildi. Bugungi kunda ayrim blog-loyihalaridagi umumiy obunachilar soni 100 mingdan ortiqni tashkil qilmoqda.
«Mobicon 2018» konferensiyasida ishtirok etuvchi blogerlar:
- Umid G‘afurov — «Socio.uz» va «Troll.uz» asoschisi. Spiker mavzusi: «Chiroq, telefon, motor!». Qanday qilib pulsiz o‘z videoblogingizni boshlashingiz mumkin?;
- Mirahad Yegamediyev hamda Timur Amanshikov — «Poxer TV» loyihasining mualliflari. Spiker mavzusi: «Ingliz tilida mashhur vaynlarni qanday qilib olish mumkin?»;
- Sardor Babayev — «NEVKURSE» hamda «IN DA XAUS» internet-loyihalarining muallifi. Spiker mavzusi: «Nima uchun O‘zbekistonda videobloging o‘lib ketadi?»;
- Feruzxan Yakubxodjayev — «Grajdanin Gorojanin» va «Filologiya» videobloglarining mualifi. Spiker mavzusi: «Omma ichida turib, fikrlash nega kerak? Blogingdagi ijtimoiy vazifalar»;
- Sardor Alimov — «Sainstablog» kanalining muallifi. Spiker mavzusi: «Qanday qilib Toshkentda mashhur YouTube’chi bo‘lish mumkin?»;
- Rustam Mahamadjanov — «ROCKET» agentligining asoschisi hamda boshqaruvchisi, #XOROSh vlogining muallifi. Spiker mavzusi: «Qanday qilib #XOROShIY hamda serdaromad vlog qilish mumkin?».
O‘zbekistonlik blogerlardan tashqari, «Mobicon 2018» mobil konferensiyasida «YouTube» vakili, «Genesis YouTube Qazaqstan & Central Asia» rahbari Samson Bezmyatejniy ham ishtirok etadi. U «YouTube»ning Qozog‘iston, Markaziy Osiyo va dunyo mamlakatlarida rivojlanishi, sohadagi so‘nggi trendlar haqida so‘zlab, ushbu videoservisda qanday qilib o‘z kanalingizni rivojlantirishingiz mumkinligi haqida maslahatlar beradi.
«Mobicon» spikerlarining batafsil ro‘yxati bilan konferensiyaning rasmiy saytida tanishishingiz mumkin.
Konferensiyaga keluvchi har bir ishtirokchi O‘zbekistonda yaqin vaqt ichida tijoriy yo‘lga qo‘yiladigan yangi aloqa standartini sinovdan o‘tkazish imkoniyatiga ega. Hozirda esa abonentlar O‘zbekistonning barcha yirik shaharlarini qamrab olgan tarmoqning to‘rtinchi avlodidan (4G) foydalanishlari mumkin.
Konferensiyaning bosh homiysi — «Beeline Uzbekistan». Bosh axborot hamkori — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (MTRK).
Anjuman homiylari: «CLICK» elektron to‘lov tizimi, «MacCoffee» savdo belgisidan «Cafe’ PHO» hamda rasmiy mobil homiy — «MEIZU» kompaniyasi. Shuningdek, tadbirning IT-homiysi «WebNow», Event-ko‘mak — «Unique Present», SMM-hamkor — «Africa» agentligi.

Известные узбекские блогеры выступят на конференции «Mobicon 2018»
На конференции «Mobicon 2018», которая состоится уже в следующий четверг, 11 октября, выступят популярные в Узбекистане блогеры и вайнеры.
Количество авторских блогов в нашей стране продолжает стремительно увеличиваться из года в год. С 2014 года понятие «блогер» официально закреплено на законодательном уровне. Совокупная аудитория некоторых отдельных проектов превышает 100 тысяч подписчиков.
В этом году на «Mobicon» выступит рекордное количество блогеров – сразу шесть человек, среди которых:
• Умид Гафуров — руководитель «Socio.uz» и «Troll.uz» с темой: «Свет, телефон, мотор!» — как начать свой видеоблог не имея денег?
• Мирахад Егамедиев и Тимур Аманщиков — со-авторы проекта «Poxer TV» с темой: «Как снимать успешные вайны на английском языке»;
• Сардор Бабаев — автор интернет-проектов «НЕВКУРСЕ» и «ИН ДА ХАУС» с темой: «Почему видеоблогин в Узбекистане должен умереть»;
• Ферузхан Якубходжаев — автор влогов «Гражданин Горожанин» и «Филология» с темой: «Зачем размышлять на публике? О социальной миссии блоггинга»;
• Сардор Алимов — автор канала Sainstablog с темой: «Как стать успешным ютубером в Ташкенте»;
• Рустам Махамаджанов — основатель и руководитель агентства «ROCKET» и влога #ХОРОШ с темой: «Как сделать #ХОРОШИЙ и коммерчески успешный влог».
Помимо блогеров, на «Mobicon 2018» впервые выступит директор «Genesis YouTube Qazaqstan & Central Asia» Самсон Безмятежный, который расскажет о развитии YouTube в Казахстане, Центральной Азии и в мире. Ознакомиться с полной программой и временем выступления спикеров можно на официальном сайте конференции.
Зарегистрироваться на «Mobicon 2018» в качестве гостя можно в официальном Телеграм-канале конференции. Через несколько дней на канале будет опубликован электронный пригласительный билет, который нужно будет предъявить на входе.
Организатор мероприятия — медийное агентство «Ledokol Group», также организующее с 2011 года интернет-конференцию «USENET». Генеральный спонсор конференции — «Beeline Uzbekistan». Генеральный информационный партнер — НТРК. Спонсоры конференции: платежная система «CLICK», «Cafe’ PHO» от торговой марки «MacCoffee» и официальный мобильный спонсор — компания «MEIZU». IT-партнер мероприятия — компания «WebNow», Event-партнер — «Unique Present», SMM-поддержка — агентство «Africa».