Mutaxassislar koronavirusni yuqtirib olmaslikning eng oson yo‘lini aniqlashdi
Ekspertlar xonada koronavirusni yuqtirib olmaslikning eng oddiy va samarali usuli xonani shamollatish degan xulosaga kelishdi. Amerikalik professor Shelli Miller buni qanday amalga oshirish va birinchi navbatda nimalarga e’tibor berish kerakligi haqida «Conversation» nashriga so‘zlab berdi.
Ekspert inson uyda bo‘lgan vaziyatni modellashtirgan.
«Odamlar yashaydigan uylarga havo nafaqat eshik-derazalar, balki turli tirqishlar orqali ham kiradi», — deydi u.
Millerning ta’kidlashicha, xona havosini almashtirish uchun eng maqbul vaqt uning hajmi va ichkaridagi odamlar soniga bog‘liq. Shunga qaramay, u soatiga kamida olti marta xona havosini almashtirishni maslahat beradi.
Idora xodimlariga professor havo tozalagichlariga e’tibor berishni tavsiya etdi. Ular ham kasalliklarga qarshi kurashishga yordam beradi. Uskunaning samarasi esa, uning aytishicha, filtr, xona tipi, shuningdek, undagi xodimlar soniga bog‘liq.
Bundan tashqari, ekspert AQShdagi ko‘pgina xonalar ventilyasiya me’yorlariga to‘g‘ri kelmasligiga ahamiyat qaratib, karbonat angidrid gazi darajasini tekshirishni maslahat berdi. Koronavirusni yuqtirib olmaslik uchun, uning so‘zlariga ko‘ra, karbonat angidrid konsentratsiya 600 ppm.dan past bo‘lishi zarur.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda COVID-19 bilan kasallanganlarlar soni 20 million atrofida bo‘lib, 728 ming bemor vafot etgan.

Назван простейший способ избежать заражения коронавирусом
Эксперты пришли к выводу, что самым простым и эффективным способом избежать заражения коронавирусом в помещении является проветривание. Американский профессор Шелли Миллер рассказала изданию Conversation, как правильно это делать и на что нужно обращать внимание в первую очередь.
Эксперт смоделировала ситуацию, когда человек находится дома.
«В жилые дома воздух попадает не только через двери и окна, но и сквозь различные щели», — напомнила она.
Миллер отметила, что оптимальное время, за которое помещение проветривается, зависит от его размера и количества людей, находящихся внутри. Тем не менее, она рекомендовала обновлять воздух не реже шести раз в час.
Работникам офисов профессор рекомендовала обратить внимание на очистители воздуха. Они также помогают бороться с заболеванием. Эффективность прибора, по ее словам, зависит от фильтра, типа комнаты, а также числа сотрудников в ней.
Помимо прочего, эксперт обратила внимание на то, что многие помещения в США не соответствуют нормам вентиляции, и рекомендовала проверять уровень углекислого газа. Чтобы избежать заражения коронавирусом, по ее словам, концентрация двуокиси углерода должна быть ниже 600 ppm.
По данным Всемирной организации здравоохранения, число заболевших COVID-19 в мире приближается к 20 миллионам, 728 тысяч человек скончались.