Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘tgan 2023-yilda inflyasiya 9 foizdan pasaygani, lekin ko‘plab masalalar narx-navo oshib, odamlar norozi bo‘lganidan so‘ng, «qo‘l boshqaruvi» bilan hal bo‘layotganini tanqid qildi.
«Masalan, narx qimmatlagani uchun 61 turdagi iste’mol mahsulotlariga nisbatan bojxona bojlari bekor qilindi.
Lekin, joylardagi iqtisod bo‘yicha hokim o‘rinbosarlari, viloyat va tumanlardagi iqtisodiyot bo‘limlari rahbarlari ushbu mahsulotlarni o‘zimizda ko‘paytirish orqali inflyasiyani jilovlashni o‘ylamayapti», – deydi Prezident.
Jumladan, Farg‘ona, Jomboy, Elliqqal’a, Parkent tumanlari va Yangiyo‘l shahrida mol go‘shti, Konimex, Oltinko‘l, Bo‘ston tumanlari va Zarafshon shahrida tuxum narxi oshganiga ushbu hududlar rahbarlari xotirjam qarab o‘tirgani qayd etildi.
Bosh vazirga ushbu tuman-shahar hokimlari va sektor rahbarlarining lavozimiga loyiqligini ko‘rib chiqish topshirildi.
«Mutasaddilarga o‘tgan yil boshida benzin bo‘yicha yetarli zaxira qilish topshirig‘i berilgan. Narx oshmasligi uchun benzin bir yil davomida aksiz solig‘idan ham ozod qilingan edi. Shunga qaramay, benzin o‘tgan yil davomida o‘rtacha 19 foizga qimmatladi. Bu – transport xarajatlari qimmatlashib, ishlab chiqarish va eksportda tannarx oshdi, degani.
Takror va takror aytaman. Inflyasiya – aholi va biznes daromadlari uchun soliq. Uni jilovlamasak, kambag‘allik kamaymaydi, iqtisodiy o‘sish bo‘lmaydi», – dedi davlat rahbarii.
Kelgusi yilda butun dunyoda oziq-ovqat narxlari oshishi ehtimoli yuqori. Mahsulotlar inflyasiyasini faqat oziq-ovqatni ko‘paytirish orqali jilovlash mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Endilikda har yili mahsulotlarni ko‘paytirish bo‘yicha maxsus hukumat qarori qabul qilinadi. Har bir tarmoq vaziriga narx barqarorligini ta’minlash bo‘yicha KPI belgilanadi. Har haftada Hukumat yig‘ilishidagi birinchi masala inflyasiyani jilovlashga bag‘ishlanadi.

Президент раскритиковал хокимов, которые «спокойно наблюдают за ростом цен»
По итогам 2023 года инфляция зарегистрирована ниже 9%. Но многие вопросы решаются «ручным управлением» после роста цен и недовольства людей, отметил глава государства.
В связи с ростом цен были отменены таможенные пошлины на 61 вид потребительских товаров.
Однако местные заместители хокимов по экономике, руководители областных и районных управлений по экономике «не думают обуздать инфляцию за счёт увеличения этой продукции в нашей стране», сказал президент.
Он отметил, что руководители в Ферганском, Джамбайском, Элликкалинском, Паркентском района и Янгиюле «спокойно наблюдают за ростом цен на говядину», а в Канимехском, Алтынкульском, Бустанском районах и Зарафшане — за ростом цен на яйца.
Шавкат Мирзиёев поручил премьер-министру Абдулле Арипову рассмотреть вопрос соответствия должности хокимов и руководителей секторов в этих районах и городах.
Прогнозируется, что цены на продукты питания могут вырасти во всем мире в следующем году. Обуздать инфляцию можно только за счёт увеличения объёма продукции, сказал он.
«Я буду говорить это снова и снова. Инфляция — это налог на доходы населения и бизнеса. Если мы не обуздаем её, не будет ни сокращения бедности, ни экономического роста!» — подчеркнул президент.
Отныне каждый год будет приниматься специальное решение правительства об увеличении выпуска продукции. За каждым министром отрасли будет определён ключевой показатель эффективности (KPI) по обеспечению стабильности цен.
На заседаниях правительства каждую неделю первый вопрос будет посвящён сдерживанию инфляции, заявил Шавкат Мирзиёев.