Navoiyda 65 foiz mijoz bank xizmatlaridan onlayn foydalanmoqda — O‘zmilliybank
O‘zbekiston 2030 yilga borib aholi daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga qo‘shilishni maqsad qilgan. Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z chiqishlarida mavjud resurs va imkoniyatlarni safarbar etgan holda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot hajmini yanada oshirishni maqsad qilganini ko‘p bora ta’kidlab kelmoqda.
O‘zbekiston yangi iqtisodiy rivojlanish bosqichida ayniqsa xizmatlar sohasini jadal rivojlantirishga alohida e’tibor qaratyapti, zero, xizmatlar sohasi mamlakat iqtisodiy o‘sishi, arzon ish o‘rinlari yaratish, bandlikni ta’minlash va kambag‘allikni kamaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Xalqaro mehnat tashkiloti hisob-kitobiga ko‘ra, xizmatlar sohasining 1 foizga o‘sishi kambag‘allikni o‘rtacha 1,5 foizga qisqartiradi.
Mamlakatimizda yalpi ichki mahsulotning 38 foizi va umumiy korxonalarning 60 foizi xizmatlar sohasiga to‘g‘ri keladi. Respublikada jami band aholining 50 foizdan ortig‘i xizmatlar sohasining ulgurji va chakana savdo, ta’lim, transport, davlat boshqaruvi, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar sohalarida faoliyat yuritib kelmoqda.
Xizmatlar sohasining joylardagi «O‘zmilliybank» AJ ishtirokidagi rivojlanish jarayoni bilan Navoiy viloyati misolida tanishtirish maqsadida «O‘zmilliybank» AJ Matbuot xizmati tomonidan, joriy yilning 9-11 iyun sanalarida OAV vakillari uchun Press-tur tashkil etildi.
Dastlabki manzil «O‘zmilliybank» AJ ning Navoiy viloyati filiali bo‘ldi.
«O‘zmilliybank» AJ Navoiy viloyati filiali 1996 yil 12 nafar xodim bilan ish boshlagan bo‘lsa, bugun 280 nafar professional mutaxassis viloyat aholisiga, xorijlik mehmonlar, investorlar va yirik tadbirkorlik sub’yektlariga sifatli bank xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda.
Bugungi kunda «O‘zmilliybank» AJ Navoiy viloyatining turli hududlarida faoliyat yuritib kelmoqda. Jumladan, Qiziltepa tumanida, Karmana tumanida «Navoiy Erkin iqtisodiy zonasida», Uchkuduk shaxri va Zarafshon shaxarlarida bankning filiallari xizmat ko‘rsatib, aholiga sifatli bank xizmatlarini taqdim etmoqda.
Mazkur filiallar tomonidan ajratilgan kreditlar hisobidan Navoiy viloyatida katta intensiv bog‘lar, yirik sig‘imli zamonaviy muzlatgichlar, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish markazlari, umumiy ovqatlanish maskanlari tashkil topdi. 2021 yilda tarmoqlar bo‘yicha tahlil qilinganda:
• sanoat sohasida - 164,2 mlrd. so‘mlik 16 ta loyiha;
• qishloq xo‘jaligida – 101,8 mlrd. so‘mlik 28 ta loyiha;
• xizmat ko‘rsatishda - 18,5 mlrd. so‘m 38 ta loyihalar amalga oshirilgan.
Ushbu tadbirkorlik sub’yektlariga kredit mablag‘lari ajratilishi natijasida 10 640 ta yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Filialda jami 217,5 mingta mijozlarga xizmat ko‘rsatiladi. Shundan 209,3 mingtasi jismoniy shaxslar va 8,2 mingtasi yuridik shaxslar hisoblanadi. Jismoniy shaxslarning jami depozit qo‘yilmalari 415,9 mlrd. so‘mni tashkil etadi. To‘lov plastik kartochkalaridan foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida joylarda 28 ta bankomat, 12 ta infokioska, 3279 ta savdo terminallari dislokatsiya qilingan.
Bundan tashqari, aholiga valyuta amaliyotlarida qulayliklar yaratish maqsadida viloyat hududida filialga tegishli 7 ta valyuta ayirboshlash shaxobchasi va 24/7 rejimda xizmat ko‘rsatuvchi 2 ta avtomatlashtirilgan valyuta ayirboshlash shaxobchasi (bankomat) shaxar va tuman fuqarolariga hamda tashrif buyurgan mehmonlarga xizmat ko‘rsatmoqda.
Bankning filialida zamonaviy innovatsion bank xizmatlari ko‘rsatilishiga alohida ahamiyat qaratilgan. Bank mijozlarining 65 foizi masofadan boshqariladigan bank xizmatlaridan foydalanmoqdalar. Bunda hisobraqamlarda bank aylanmalarini amalga oshirish, kredit qarzdorligini qoplash, xalqaro va milliy plastik kartochkalarda xar qanday bank amaliyotlari hamda to‘lovlarni amalga oshirish, omonat rasmiylashtirish amaliyotlari, xorijiy valyutalarda konversion amaliyotlar, pul o‘tkazmalari kabi bank xizmatlaridan masofadan foydalanish mumkin.

65 процентов клиентов Навоийского филиала пользуются услугами банка онлайн — Узнацбанк
Узбекистан стремится к 2030 году войти в число стран с доходом выше среднего. В своих выступлениях Президент Шавкат Мирзиёев неоднократно заявлял, что намерен и дальше увеличивать ВВП на душу населения за счет мобилизации имеющихся ресурсов и возможностей.
Сегодня, на новом этапе экономического развития, Узбекистан уделяет особое внимание стремительному развитию сферы услуг, так как сфера услуг играет важную роль в экономическом росте, в создании низкозатратных рабочих местах, занятости и сокращении бедности, а также увеличении рабочей силы. По данным Международной организации труда, рост сектора услуг на 1 процент сократит бедность в среднем на 1,5 процента.
В результате успешной реализации Государственной программы развития сферы услуг ускорился количественный рост субъектов отрасли, улучшилась отраслевая структура сферы, расширились виды услуг, формируется современный и качественный рынок услуг. В частности, в настоящее время доля сектора сферы услуг в ВВП нашей страны составляет 38%, а также, 60% всех предприятий и более 50% всего занятого населения.
В целях ознакомления с процессом развития сферы услуг с участием АО «Узнацбанк» в Навоийской области для представителей СМИ 9-11 июня текущего года был организован Пресс-тур по Навоийской области.
В частности, в ходе пресс-тура участники ознакомились с деятельностью таких предприятий как, «Karmana Profstroy», «Bo`ston Gumbazi», «Premium Service Zarafshan», «Shaxzodbek Platinum Plus», «Panterra Black» которые работают в сфере оказания услуг и предоставляют качественные услуги населению и гостям области. Первым объектом для ознакомления был Навоийский областной филиал АО «Узнацбанк».
Навоийский областной филиал начал свою деятельност в январе 1996 года, и по сей день ведет свою работу в различных частях области. В частности, филиалы банка в Кызылтепинском районе, в свободной индустриальной зоне «Навоий» в Карманинском районе, в городах Учкудук и Заравшан предоставляют качественные банковские услуги населению и гостям области.
За счет кредитов, предоставленных этими филиалами в области созданы интенсивные сады, современные холодильные камеры большой емкости, центры торговли и бытового обслуживания, предприятия общественного питания. При анализе по отраслям в 2021 году реализованы:
- в промышленном секторе - 16 проектов на сумму 164,2 млрд. сумов;
- в сельском хозяйстве - 28 проектов на сумму 101,8 млрд. сумов;
- в сфере услуг - 38 проектов на сумму 18,5 млрд. сумов.
В результате выделения кредитов данным предприятиям было создано 10 640 новых рабочих мест.
В филиале обслуживаются 217,5 тысяч клиентов. Из них 209,3 тысячи - физические и 8,2 тысячи - юридические лица. Для упрощения использования платежных карт на местах расположены - 28 банкомат, 12 инфокиосков, 3279 торговых терминала.
Кроме того, для облегчения операций с иностранной валютой в режиме 24/7 обслуживают жителей, а также гостей области 7 обменных пунктов и 2 автоматизированных обменных пункта (банкомата).
В филиале Банка особое внимание уделяется предоставлению современных инновационных банковских услуг 65% клиентов филиала пользуются услугами дистанционного банковского обслуживания.