Niqobsiz yurganlik 1 mln so‘mdan ortiq jarimaga sabab bo‘lishi mumkin
![Niqobsiz yurganlik 1 mln so‘mdan ortiq jarimaga sabab bo‘lishi mumkin](http://static.xabar.uz/crop/1/4/720_460_95_1487373908.jpg)
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 54-moddasi niqobsiz yurganlik uchun javobgarlikni nazarda tutuvchi qism bilan to‘ldirildi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali yozmoqda.
Unga ko‘ra, karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar paydo bo‘lishi hamda tarqalishi sharoitida vakolatli organning maxsus talablariga zid ravishda jamoat joylarida niqobsiz bo‘lish BHMning 5 baravarigacha (1 mln 115 ming so‘m) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

Увеличиен размер штрафа за не ношение масок в общественных местах
Президентом Республики Узбекистан был подписан Закон «О внесении изменений и дополнений в Кодексы об уголовной и административной ответственности Республики Узбекистан».
Статья 54 Кодекса об административной ответственности теперь имеет следующее изменение:
• наложение штрафа в размере до 5-кратного размера базовой расчётной величины (1 115 000 сумов) за отсутствие ношения маски в общественных местах в нарушение специальных требований компетентного органа в условиях возникновения и распространения карантинных и иных инфекционных заболеваний опасных для человека.
Напомним, что ранее штраф составлял от одной до трех базовых расчетных величин (223 000 – 669 000 сумов).