Nogironligi bo‘lgan bolalar uchun kunduzgi parvarish xizmati yo‘lga qo‘yiladi
«Nogironligi bo‘lgan bolalarga ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ-41-son, 03.02.2025 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2025 yil 1 martdan tajriba-sinov tariqasida bosqichma-bosqich Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahrida, 2025 yil 1 oktyabrgacha respublikaning qolgan hududlarida 3 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda nogironligi bo‘lgan bolalar kunduzgi parvarish xizmatiga ularning ota-onalari bilan «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari o‘rtasida tuzilgan ijtimoiy shartnoma asosida hamda Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya tomonidan belgilangan tartibda berilgan xulosaga muvofiq qabul qilinadi.
2025 yil 1 martdan kunduzgi parvarish xizmatiga oid faoliyatni amalga oshiruvchi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi joriy etiladi:
• kunduzgi parvarish xizmatidan foydalanilgan bir kun uchun 3 yoshdan 7 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga bazaviy hisoblash miqdorining 25 foizi miqdorida va 7 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga – 27 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi;
• unda viloyatlar markazlari, Toshkent va Nukus shaharlari uchun subsidiya miqdori 1,1 ko‘paytiruvchi koeffitsiyentni qo‘llash orqali aniqlanadi.
Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalarning nogironligi bo‘lgan har bir bolasi uchun yuqorida belgilangan subsidiya umumiy miqdorining 30 foizi miqdorida qo‘shimcha mablag‘ to‘lab beriladi.

В Узбекистане запустят дневную службу ухода за детьми с инвалидностью
«Принято постановление президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы предоставления социальных услуг и помощи детям с инвалидностью». Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Согласно этому документу, с 1 марта текущего года в качестве пилотного проекта поэтапно будет запущена дневная служба ухода на основе государственно-частного партнерства в Республике Каракалпакстан, а также в Андижанской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте.
К 1 октября текущего года эта услуга будет внедрена в остальных регионах страны для детей с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет.
Доступ к дневной службе ухода для детей с инвалидностью будет предоставляться на основании социального договора и заключенного между их родителями и Центрами социальных услуг «Инсон», а также по заключению психолого-медико-педагогической комиссии.
Кроме того, с 1 марта 2025 года вводится следующий порядок поддержки предпринимателей, предоставляющих услуги дневного ухода:
- субсидия за каждый день пользования услугой дневного ухода:
- для детей от 3 до 7 лет – в размере 25% от БРВ;
- для детей от 7 до 18 лет – в размере 27% от БРВ.
При этом для областных центров, а также городов Ташкента и Нукуса применяется повышенный коэффициент 1,1 при расчете субсидии.
Для семей, включенных в реестр малообеспеченных семей, на каждого ребенка с инвалидностью будет дополнительно выплачиваться 30% от общей суммы субсидии.