O‘lim vodiysida Yer yuzidagi eng yuqori harorat qayd etildi
AQShning O‘lim vodiysi milliy parkida Yer yuzidagi eng yuqori harorat qayd etilgani aytilmoqda. Bu haqda 17-avgust kuni VVS xabar bergan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, vodiydagi havo harorati 54,4 darajaga yetgan. Bundan oldingi eng yuqori ko‘rsatkich ham 2013-yili O‘lim vodiysida kuzatilgan — o‘shanda havo harorati 54 darajagacha qizigan.
Ob-havo tarixchisi Kristofer Bertning so‘zlariga ko‘ra, 1931-yilda 55 daraja harorat qayd etilgan. Biroq mustamlakachilik davrlarida Afrikada qayd etilgan ma’lumotlar noto‘g‘ri bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, zamonaviy olimlar 1913-yili O‘lim vodiysida qayd etilgan ko‘rsatkich borasida ham bahslashishadi — o‘shanda 56,6 daraja issiqlik qayd etilgani taxmin qilinmoqda.

В Долине Смерти в США зафиксировали самую высокую температуру на Земле
В национальном парке Долина Смерти в США, предположительно, зафиксирована самая высокая температура на Земле. Об этом 17 августа сообщила Би-би-си.
Сообщается, что температура воздуха в долине достигла 54,4 градуса. Предыдущее достижение принадлежит также Долине Смерти в 2013 году — тогда температура воздуха прогрелась до 54 градусов выше нуля.
По словам историка погоды Кристофера Берта, в 1931 году была зафиксирована температура 55 градусов, однако значения, зафиксированные в Африке в колониальную эпоху, могут быть недостоверными.
Также современными учеными оспариваются показатели, зафиксированные в Долине Смерти в 1913 году, — тогда, предположительно, было зафиксировано 56,6 градуса тепла.