Olmazor tumanida G‘alaba bog‘i barpo etiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 25 iyun kuni Olmazor tumanida bo‘lib, bu yerda barpo etiladigan G‘alaba bog‘i yuzasidan ko‘rsatmalar berdi, deb xabar bermoqda davlat rahbarining matbuot xizmati.
Ma’lumki, O‘zbekiston xalqi Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaga katta hissa qo‘shgan. Shu bois yurtimizda ushbu tarixiy sananing 75 yilligini munosib nishonlashga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Xususan, poytaxtimizning Olmazor tumanida G‘alaba bog‘ini barpo etish rejalashtirilgan.
– Bu bog‘ xalqimizning G‘alabaga qo‘shgan hissasini namoyon etishi, ota-bobolarimizning qahramonligini abadiylashtirishi kerak. Bu yerda Ikkinchi jahon urushi muhiti, vatandoshlarimiz qatnashgan janglar haqida ma’lumotlar aks etishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Loyihaga muvofiq, boqqa kirishda ramziy darvoza shaklida G‘alaba arkasi bunyod etiladi. Bog‘da urush davri manzaralari, jumladan, okop va blindajlar, palatkalar, dala oshxonalari va boshqa lavhalar aks etgan kompozitsion majmualar quriladi. O‘sha davrdagi harbiy texnika va qurol-yarog‘lar ko‘rgazmasi ochiq osmon ostidagi muzey vazifasini o‘taydi. Shuningdek, muzey, kutubxona, Wi-Fi zona, amfiteatr va kinoteatr tashkil etiladi.
O‘zbek ayolining matonati timsoli sifatida Zulfiya aya Zokirova, uning urushdan qaytmagan besh farzandi hamda beva qolgan to‘rt kelini xotirasiga bag‘ishlangan «Matonat madhiyasi» yodgorlik majmuasi o‘rnatiladi.
Mudofaa vazirligi, Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi, Badiiy akademiya, Toshkent shahar hokimligiga tarixchilar va jamoatchilik bilan maslahatlashib, G‘alaba bog‘ining konsepsiyasi loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
– Bog‘ning ma’no-mazmuni, ekspozitsiyasini chuqur o‘ylash kerak. U faqat bayram kunlari emas, yil davomida ishlaydigan bo‘lsin. Bu yerga kelgan yoshlar o‘ziga bilim, ruh olsin, g‘urur-iftixor tuysin, bugungi tinchlikning qadriga yetib, vatanparvar bo‘lib ulg‘aysin, – dedi Prezident.

В Алмазарском районе создадут Парк Победы
Президент Шавкат Мирзиёев 25 июня посетил Алмазарский район Ташкента и дал указания по запланированному строительству Парка Победы, сообщает пресс-служба Президента.
Народ Узбекистана внес большой вклад в победу во Второй мировой войне. В связи с этим в нашей стране ведется подготовка к достойному празднованию 75-летия этого события. В частности, в Алмазарском районе столицы планируется создание Парка Победы.
– Этот парк должен отражать вклад нашего народа в Победу, увековечить героизм наших отцов и дедов. Здесь должна быть представлена информация о Второй мировой войне, сражениях, в которых участвовали наши соотечественники, - отметил глава государства.
У входа в парк будет установлена Арка Победы. Общее оформление парка будет выдержано в стиле военных лет, здесь обустроят композиции с окопами и блиндажами, полевыми кухнями и другими элементами. Будут выставлены военная техника и вооружение тех лет. Также предусмотрено наличие музея, библиотеки, Wi-Fi-зоны, сцены.
В память о нашей соотечественнице Зульфии Зокировой, которая потеряла на войне пятерых сыновей, а также четырех ее овдовевших невестках, как символ силы духа узбекской матери, в парке будет установлен мемориал «Ода стойкости».
Министерствам обороны и культуры, академиям наук и художеств, хокимияту города Ташкента поручено разработать проект концепции Парка Победы с учетом мнений историков и общественности.
- Необходимо глубоко продумать суть и содержание парка, его экспозицию. Пусть он работает не только в праздничные дни, а круглый год. Пусть молодежь, придя сюда, узнает новое, чувствует воодушевление и гордость, учится ценить нынешний мир, растет с высоким чувством патриотизма, - подчеркнул Президент.