Ona 13 yoshli qizini sotishga urindi
Ba’zilar farzand haqida orzu qilgan bir vaqtda, boshqalar bolalari evaziga pul ishlamoqchi bo‘lishmoqda. Toshkent shahar IIBB Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash boshqarmasi tezkor vakili so‘zlab bergan voqea bunga misol bo‘la oladi.
Joriy yilning 17-may kuni Mirobod tumani Avliyo ota ko‘chasida joylashgan kafelardan birida Toshkent shahar IIBB Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari qo‘shni respublikalik 43 yoshli Olgani (ismlar o‘zgartirilgan) 13 yoshli qizini 3 500 AQSh dollari evaziga sotmoqchi bo‘lganida qo‘lga olishdi.
Hammasi ikkita ayolning kafedagi suhbatidan boshlandi. Olga Almira ismli qiz bilan tanishib qoladi. Suhbat davomida Olga munosib ish topa olmayotgani, xonadoni ta’mirga muhtojligi, oziq-ovqatga puli yetmayotgani haqida nolib qoldi. Almira Olgaga hamdardligini bildirdi, Olga esa undan 13 yoshli qizini sotishda yordam so‘radi. Almira o‘ylab ko‘rib javob berishini aytgach, ayollar xayrlashishdi.
Uyga qaytgach, Almira yuqoridagi holat haqida tegishli organlarga murojaat qildi.
Ertasi kuni Olga va Almir shahar kafelaridan birida uchrashdilar. Olga o‘smir qizini pulga sotayotgan vaqtida ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan qo‘lga olindi.

В Ташкенте женщина пыталась продать свою 13-летнюю дочь за 3,5 тысячи долларов
В одном из кафе, расположенном по улице Авлиё ота Мирабадского района, сотрудники отдела Управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом ГУВД Ташкента задержали уроженку соседней республики, 43-летнюю Ольгу (имена изменены) при попытке продажи своей 13-летней дочери за 3 500 долларов.
«Ольга познакомилась с миловидной девушкой по имени Альмира. Женщины разговорились, нашли общий язык. Ольга начала жаловаться новоиспеченной подруге о том, что не может найти достойную работу, квартира требует ремонта, денег не хватает на пропитание и т. д. Альмира посочувствовала проблемам Ольги, а та, недолго думая, попросила помочь с продажей ее 13-летней дочери. Альмира, внимательно выслушав предложение горе-матери сказала, что подумает и даст ответ. Женщины попрощались и условились созвониться», - говорится в сообщении.
Возвратившись домой, Альмира сообщила о данном обстоятельстве в соответствующие органы. Наутро в кафе встретились Ольга и Альмира. В момент обмена подростка на деньги Ольга была задержана сотрудниками органов внутренних дел.